27.8 C
Скопје

Предлог за денешниот ручек: Пилешко со зеленчук

Брзо, лесно за приготвување, а превкусно. Доколку сè уште се мислите што да си направите за ручек за оваа недела, имаме интересна идеја за вас…

Состојки:

  • 450 г пилешко бело месо
  • 300 г мешан зеленчук по избор
  • 200 мл бистра зеленчукова супа
  • 225 г оризови нудли
  • 2 лажици маслиново масло

Пoдготовка:

Во вог-тава загрејте го маслото и додајте го пилешкото месо исечкано на коцки. Гответе го со повремено мешање околу пет минути. Додајте го сечканиот и исчистен зеленчук, па гответе уште пет минути. Пробајте дали зеленчукот омекнал. Додајте ја супата и гответе уште неколку минути. Нудлите сварете ги според упатството. Измешајте ги со сосот со месо и послужете веднаш.

На здравје!

Поврзани вести

ФОТО | Вистинско уживање! Се кандисавме за Охрид, бендисавме и топло препорачуваме: Кај Маја и Душица на домашни специјалитети од кои ќе ви се отворат сите чакри

Јасмина Кантарџиева Димков

Лана Бариќ – актерка, режисерка и сценарист: Имав потреба да раскажам приказна за една од нас, за жена што има своја борба што речиси никој не ја гледа

Елена Копртла

Дејвид Гета ги продаде своите песни за повеќе од 100 милиони долари

Слободен Печат

Конечно Јужниот океан го доби официјалното признание како петтиот земјин океан

Слободен Печат

ФОТО: Барате викенд уживанција? Во Барово гостите спијат во вински буриња, гушнати со природата

Ј.К.Д.

Славко Штимац заврши во болница поради компликации поврзани со ковид-19

Слободен Печат

Остави Коментар