Пред 11 години тренираше со Кристијано Роналдо, сега е млекар

Екерсли за „Атлетик“ вели дека не би се менувал со Кристијано Роналдо/Фото: Принтскрин/Youtube/FC Toronto

Кариерата на Кристијано Роналдо трае речиси две децении и играше со неколку генерации фудбалери. За некои следува вистинското, додека некои одамна се пензионираа.

Во интервјуто за „Атлетик“, Ричард Екерсли кажа колку неговиот живот се променил од 2009 година до денес. Тој тогаш беше член на Манчестер јунајтед и тренираше со Кристијано Роналдо.

– Многу размислувам за тоа. Роналдо се врати во Јунајтед и кога последен пат беше таму, јас бев таму. Тренирав со него.

Сега сум млекар и продавам млеко. Кристијано и натаму игра фудбал. Тоа е лудо. Два одделни света.

Не би се менувал со него. Многу сум среќен и управувам со својата судбина – рече 32-годишниот Екерсли, кој е пензиониран од фудбалот веќе шест години.

Во 2015 година го одигра својот последен натпревар во кариерата како играч на Олдам против Донкастер. Тој се повреди во 71 минута и не играше повторно. Тоа беше во декември, а тој месец Роналдо постигна девет гола за Реал.

Видео на денот