Повреден планинар на Пелистер – Слободен печат
Хроника

Повреден планинар на Пелистер

Повредениот планинар со хеликоптер од МВР е пренесен на скопските клиники во 16 часот.

Дваесет и шест годишниот К.М. од Битола е планинарот кој е повреден вчера додека се искачувал на Пелистер.

Според официјалните податоци од МВР, К.М. се искачувал по патека кон врвот „Илинден“ заедно со П.А.(23), М.И.(31) од Битола, Т.Х.(23) од село Новаци, Л.К.(37) од Кавадарци и М.Р.(28) од Неготино.

При искачувањето, К.М. се лизнал и паднал од карпа. Тој со хеликоптер на МВР бил пренесен во Комплекс клиники ,,Мајка Тереза’’.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close