Потресни сведоштва на родителите чии деца беа убиени во масакрот во училиштето „Владислав Рибникар“ во Белград

Фото: Слоободен печат

Родителите на убиените Ема Кобиљски, Нина и Драган денеска сведочеа во Вишиот суд во Белград на судењето на момчето односно неговните родители за масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, кој се случи на 3. Мај.

Драган Кобиљски, познат тренер по одбојка, низ солзи изјави дека за трагичната вест дознал во моментот додека работел како тренер по одбојка во Романија.

„Јас сум татко на застреланата Ема Кобиљски! Дотогаш имавме бајковит живот, никогаш ништо не ни недостасуваше, ние мислевме дека ни припаѓа. Едноставно, имавме голема среќа“, рече неутешниот Драган Кобиљски на почетокот на своето излагање и додаде дека неговата сопруга Нина тој ден му рекла дека имало пукање во училиштето „Владислав Рибникар“. Потоа објасни како се чувствувал кога дознал прво за пукањето, а потоа и за страшната вест.

„Станот почна да ме гуши. Излегов. Кога ми се јави Нина и ми кажа дека нашата Ема е убиена, паднав на земја и легнав. Си поставив само едно прашање – Зошто?“

После тоа рече дека последен пат ја видел својата сакана ќерка кога бил на препознавање, а тоа го опиша со потресните зборови „беше убава“. Во продолжение на сведочењето, Кобиљски изјави и дека продолжува да испраќа пораки на телефонскиот број на Ема и да и пишува за тоа што се случува, како и дека секоја вечер ја гледа нејзината слика.

„Изгледа како да ми вели „Тато ќе биде добро“. Ема е можеби личноста која ме сакаше најмногу на светот. Имавме посебна врска. Нема да дозволиме никој да ни ја одземе нашата Ема“ низ солзи рече Драган Кобиљски во преполната судница, кој потоа опиша што сепак го вознемирува и загрижува.

Ме загрижува што семејството на момчето убиец е на слобода, но не затоа што ги мразам, или се радувам на нивната несреќа, туку затоа што тоа семејство живее во средина на оружје, муниција и молотови коктели. Мислам дека тие и понатаму ќе знаат да пукаат во чело, тил, бубрези на невооружени деца. Ние како семејства повторно зависиме од нивната добра волја, дали ќе го направат тоа или не. Ме вознемирува кога адвокатот на човекот кој го создаде најголемото чудовиште на конференцијата ги пренесува неговите зборови: „Нека прават што сакаат, не го допирајте моето семејство, а тој ни ги уништи световите!“ Тие како семејство не знаат што ни направиле. Имаат арсенал, но не одат во војска. Во куќата има болен човек, а тој е лекар. Ме ужаснува кога таков човек вели: „Јас не сум виновен!“ Еден свештеник ни рече: „Изборот на Ема беше да застане зад него и треба да го почитуваме нејзиниот избор. За секој родител е чест што детето го надминува, а Ема ме победи мене“.

Сопругата на Драган, Нина Кобиљски изјави дека се обидува да најде прошка, но таа прошка не е ни побарана од неа, како и другата страна да не изразила жалење.

„Не чувствувам омраза, жалам, зошто не му помогнаа, ова не требаше да се случи! Јас не тврдам дека некој од старателите сакал тоа да се случи, туку така сакале да го воспитаат детето. Родителите на криминалецот имаа одговорност да ја спречат трагедијата, а не ја исполнија. Тие барем да имаат чувство на одговорност да излезат и да кажат: „Луѓе ние сме виновни!“ изјави Нина Кобиљски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот