Потона брод крај либискиот брег, пронајдени три тела, 13 лица се водат за исчезнати

 Три тела се пронајдени, но 13 лица се уште се водат како исчезнати откако нивниот брод потона крај либискиот брег, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција на ОН (ИОМ), пренесе ДПА.

„Најмалку 13 животи се изгубени на море и три тела се извадени откако синоќа се случи трагичен бродолом крај брегот на Либија”, соопшти либиската канцеларија на ИОМ.

Рибарските бродови вратија 22 преживеани во Либија, каде што персоналот на ИОМ им пружи медицинска помош.

Германската агенција додава дека Либија стана главна транзитна рута за мигрантите кои се обидуваат со бродови да стигнат до Европа, откако во оваа земја во 2011 година настана хаос по бунтот со кој беше соборен долгогодишниот диктатор Моамер ел-Гадафи.

Прочитајте и...  Германија нема да ги олесни рестриктивните мерки барем уште три недели

Според ИОМ, само годинава централната медитеранска рута кон јужна Европа на отворено море починаа околу 430 мигранти.

 

Поврзани вести

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Слободен печат

ВИДЕО: Кина и Јапонија работат на јакнење на економските врски

И.И.

ИНФОГРАФИК | Сите анти-ковид вакцини што се влезени во „финале“ на едно место: Од што се направени, колку ќе чинат и нивната ефикасност

Слободен печат

Нови 608 смртни случаи од ковид-19 во Велика Британија, најмногу од мај

Слободен печат

Македонија испратила документи до Софија, се чека одговор

Слободен печат

Анкета: Една четвртина од Италијанците веруваат во теории на заговор за Ковид-19

И.И.

Остави Коментар