17.8 C
Скопје

Tag : Брод

Вести Регион

За патување со брод до грчките острови треба да се пополни формулар, еве кои прашања ги содржи

Слободен печат
За грчките државјани и за туристите кои планираат да патуваат на некој од островите во Грција, задолжително е, 24 часа пред тргнувањето да имаат пополнето...
Вести Свет Слајдер

ФОТО+ВИДЕО: Бродот кој тоне покрај брегот на Шри Ланка може да предизвика еколошка катастрофа

Слободен печат
Танкер полн со хемикалии тоне покрај брегот на Шри Ланка, бидејќи светот стравува дека несреќата може да се претвори во еколошка катастрофа, пренесува Би-Би-Си. Танкерот...
Вести Свет

ВИДЕО I Експлодирал брод со азотна киселина, сè се излеало во морето: Властите издале забрана за пливање во близина

Слободен печат
Брод со 25 тони азотна киселина се запали во близина на пристаништето Коломбо. The X-Press Pearl, a Singapore-flagged containership travelling from India to Sri Lanka,...
Вести Свет

Спасувачки брод спасил над 300 луѓе во Средоземното Море за само неколку дена

МИА Агенција
Спасувачкиот брод Морско Око 4 во последните неколку дена спасил околу 330 мигранти кои се обиделе да го преминат Средоземното Море, соопшти денеска германскиот оператор на приватниот брод....
Живот Магазин Магазин слајдер

Од најкратката пловидба во историјата до музеј: Шведскиот воен брод кој 333 години бил на дното од морето денес е најголема атракција!

Слободен печат
Направен е на бродоградилиштето во Стокхолм и бил наоружан со бронзени топови лиени специјално за овој брод. По потонувањето, повеќето топови биле спасени во XVII...
Вести Свет

Кај либискиот брег потона брод со 130 мигранти

МИА Агенција
Меѓународната невладина организација „СОС Медитеран” синоќа соопшти дека во морето во близина на либискиот брег потонал брод со 130 мигранти. Организацијата изјави дека досега не...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО: Шилегов тврди, нема политика во одлуката да се отстрани галијата

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во изјава за „Слободен печат“ ги демантира тврдењата на управителот на фирмата со бугарски капитал Сервис Емус АД Скопје,...
Вести Свет

Најмалку 26 лица загинаа во судир на патнички траект и товарен брод во Бангладеш

Слободен печат
Најмалку 26 лица загинаа откако патнички траект се судри со товарен брод и потона во река Бангладеш кај Дака, соопштија денеска локалните власти. Спасувачите пронајдоа уште 21 тело во...
Свет

Во судар на рибарски и товарен брод во Индонезија исчезнати 17 лица

МИА Агенција
По судар на товарен и рибарски брод кај индонезискиот остров Јава исчезнаа 17 лица, соопштија денеска локалните власти. -Рибарски брод со екипаж од 32 лица...
Вести Свет

На екипажот и капетанот на бродот „Евер Гивен“ им се заканува затвор за блокирањето на Суецкиот канал

Слободен печат
Поради неколкудневното заглавување на бродот „Евер Гивен” во Суецкиот канал и блокирањето на меѓународниот сообраќај низ него, на индискиот екипаж и капетанот на овој голем...