ПОСЛЕДНИОТ НАЦИСТ СЕ СООЧУВА СО ПРАВДАТА? Чувар во логорот Штутхоф конечно ќе одговара за своите дела

На 93-годишен старец денес ќе му се суди во Германија за кривичното дело соучество во масовни убиства кои се случиле во нацистички логор на смртта за време на Втората светска војна, објави српски „Курир“.

Бруно Деј е обвинет дека допринел за убиството на 5.230 заробеници во периодот меѓу 1944 и 1945 година во логорот Штутхоф, во сегашна северна Полска.

Деј признал дека служел на таа локација и дека знаел за кривичните дела кои се вршат во логорот. Но, поранешниот чувар исто така посочил дека не би соучесник во ниту едно убиство.

Судењето веројатно ќе биде едно од последните против поранешните нацистички чувари. Сослушувањето ќе биде ограничено на двечасовни седници од најмногу двапати неделно, поради лошото здравје на Деј (93).

Прочитајте и...  Османи: Најголемиот проблем во моментов е тоа што доминираат лажните вести

Зошто му се суди после толку години?

Обвинителството тврди дека Деј, кој имал околу 17 години кога е распореден во логорот Штутхоф, бил еден од „запчаниците на машината за убивање“.

Германскиот весник „Шпигел“ извести дека тој е посебно обвинет за убиство на 5.000 луѓе преку создавање и одржување на непријателски услови, 200 со помош на гас и 30 со користење на Genickschussanlage – објект за ненадејно погубување на затворениците.

Судот ќе одлучи дали тој „свесно ги поддржувал убиствата“ на заробените Евреи, како што тврди обвинителството. Поради тоа што немал полни 21 година, на Деј ќе му се суди на суд за малолетници.

Обвинителите го отворија случајот за Деј дури во 2016 година, откако иследниците пронашле нацистичка облека со неговото име и негови потписи во архивата на логорот Штутхоф.

Прочитајте и...  Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

Прочитај повеќе

Филипче: Не е тешко да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од Ковид-19

Слободен печат

Османи: Погледнете како за 30 минути се пренесува вирусот на заеднички ручек или вечера (ВИДЕО)

Слободен печат

Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Слободен печат

Италија ниту после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Слободен печат

Кауција од милион долари за тројцата полицајци од Минеаполис кои помагаа во убиството на Џорџ Флојд

Слободен печат

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ТВИТЕР ВОЈНАТА ПРОДОЛЖУВА: Социјалната мрежа ја блокираше снимката на Трамп за убиениот Флојд

Слободен печат

Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Слободен печат

НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

Слободен печат

Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку десетици милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Слободен печат

Бислимоски: Не очекувам било какви проблеми во енергетскиот сектор при евентуален втор бран на Ковид-19

МИА Агенција

Босанец со нож повредил тројца полицајци во Њујорк: Постојат сомненија дека се работи за Исламистички тероризам

Слободен печат