Tag : логор

Вести Свет

Меркел денеска првпат во посета на Аушвиц со донација од 60 милиони евра

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе биде во прва посета на Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако таа ја презеде функцијата пред 14 години. „Аушвиц е музеј, но...
Вести Свет

Меркел првпат во посета на најголемиот нацистички логор Аушвиц

Слободен печат
Ангела Меркел ќе биде третиот германски канцелар што го посетил најголемиот нацистички логор Аушвиц. Нејзината посета на Аушвиц, кој се наоѓа на територијата на Полска,...
Вести Свет

Жената која го преживеа Аушвиц добива по 200 закани дневно

Слободен печат
Жената која го преживеа озлогласениот нацистички логор Аушвиц сега е под полициска заштита, откако почна да добива речиси 200 закани дневно, пренесе српски „Телеграф“. Лилијана...
Вести Свет

ПОСЛЕДНИОТ НАЦИСТ СЕ СООЧУВА СО ПРАВДАТА? Чувар во логорот Штутхоф конечно ќе одговара за своите дела

Слободен печат
На 93-годишен старец денес ќе му се суди во Германија за кривичното дело соучество во масовни убиства кои се случиле во нацистички логор на смртта...