Поради преголема бучава: Пломба од Општина Центар за кафе-барот „Интермецо“ на 30 дена

Општина Центар донесе решение со кое на кафе-барот „Интермецо“ му забранува да врши угостителска дејност во законски определен рок од 30 дена.

– По пријава и континуирани поплаки од жителите на Општина Центар, констатирано е дека локалот и правниот субјект „Интермецо“ ги надминал пропишаните гранични вредности на имисионото право на бучава, информираат од Центар.

Оттаму објаснуваат дека на правното лице веќе му е изречена глоба во износ од 6.000 евра, но поради повторно непочитување на законските одредби, на кафе-барот му се изрекува забрана за вршење дејност.

Од Општината апелираат до сите угостителски објекти да го почитуваат Законот за заштита од бучава во животната средина и да се придржуваат до пропишаните правила и прописи за дозволеното ниво на децибели.

Прочитајте и...  ГП Евзони затворен за сообраќај поради штрајк на грчките цариници

Поврзани вести

На сиромашните им се заканува стампедо во редот за вакцинирање

Срѓан Ивановиќ

Исфрлање отпад на несоодветни локации – секојдневна појава во Скопје

Елена Вељановска

Англија, Ирска, Шкотска и Велс ги намалуваат мерките пред Божик

Илинка Иљоска

Макрон до Французите: Нова етапа ќе се отвори од сабота 28 ноември

Слободен печат

Бајден: Задоволен сум што ни дозволија транзиција на власта

Илинка Иљоска

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го осуди терористичкиот напад во Швајцарија

Илинка Иљоска

Остави Коментар