3.4 C
Скопје

Попов: Билатералните спорови треба да останат надвор од процесот на преговори

Прво, секоја сериозна држава треба да има унифициран став на позицијата и опозицијата за клучните прашања за иднината на државата. Досега за жал од страна на опозицијата не видовме став по ниту едно клучно прашање во ова смисла, така беше со Преспанскиот Договор, така беше со Референдумот, така е и за прашањето за односите со Бугарија, вели државниот секретар на МНР Зоран Попов во јавувањето во Топ Тема на Телма.

-Ова е преважно прашање за дневно политичка пресметка- рече Попов.

За денешната одлука на Владата за назначувањето на Бучковски за специјален претставник на нашата земја за Бугарија, Поповски вели дека Бучковски имал одлични односи со високи официјални лица во Бугарија и смета дека позитивно ќе се одрази за решавање на спорот со Бугарија.

Прочитајте и...  На денешен ден - 22 јануари

-Мислам дека тој е јасен показател и недвосмислен сигнал за сериозноста и посветеноста на нашата Влада во инвестирање на добрососедски односи со Р. Бугарија. Станува збор за поранешен премиер кој во време на својот мандат имал одлични односи со високите официјални лица на Р. Бугарија во тој период, и сметам дека позитивно ќе се одрази на една нормализација, релаксација на односните базирана на взаемна почит и разбирање, и од друга страна забрзана имплементација на Договорот за добрососедство и соработка- рече Попов.

Зоран Попов во Том Тема истакна дека во новата Методологија, усвоена во март, едногласно од сите земји членки има јасна референца дека, билатералните спорови треба да останат надвор од процесот на преговори.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Фаучи се врати и опиша како беше да се работи под Трамп, а која е разликата сега

-Ризикуваме новата Методологија да биде прекршена уште пред да почне да се применува. Таа референца во Методологијата не е случајна, тоа е напишана врз основа на научени лекции во просецот на пристапување досега, од споровите помеѓу Италија и Словенија, меѓу Словенија и Хрватска, па и ако сакате меѓу Р. Грција и Р. Северна Македонија. Повторувам, став на ЕУ, да бидат решени сите спорови до крајот на преговорите. Значи, не може да влезе земја членка доколку има билатерален спор. Ние зборуваме за почеток на преговори. И уште еднаш, доколку блокадата на Бугарија опстои, ова ќе биде преседан и прекршување на новата Методологија  уште пред да почне да се применува– вели Попов.

Прочитајте и...  Заев: Во февруари се очекуваат договорените количини вакцини со Фајзер, а деновиве и првите две-три илјади од договорените 8.000 со Србија

Поврзани вести

Израел собори дрон од Либан

Слободен печат

Најпосакуваната професија на пазарот: Колку заработуваат ИТ експертите?

Слободен печат

ЛГ планира да го напушти производството на паметни телефони

Слободен печат

Симболична забрана на нуклеарни арсенали, без велесилите со атомски бомби

Митко Билјаноски

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Слободен печат

Руски научник открива: Еве колку време после вакцинацијата е потребно да се развие имунитет

Слободен печат

Остави Коментар