Поп Ацев втор на Охридскиот маратон, прв на светската ранг листа

Во рамките на „Гран-при” серијата на ФИНА двократниот светски шампион на 25 километри и рекордерот на Охридскиот маратон од 2013 година кога се пливаше на 32 километри, патеката „Климе Савин” од Свети Наум до Градското пристаниште во Охрид ја исплива за 5:20:55,25 часа.

Второпласиран беше македонскиот маратонец Евгениј Поп Ацев кој целта ја мина осум секунди подоцна. Во женска конкуренција триумфот доминираше Алис Франко од Италија, која 25-километарската патека ја исплива за време од 5:41:15 часа.

На целта најдобрите беа пречекани од претседателот на државата Стево Пендаровски, под чие покровотелство се организира Охридскиот маратон. Тој најдобрите ги овенча со ловорови венци и медали, како и пехари, а согласно пропозициите за нив е предвиден и награден фонд од 15 илјади долари.

Прочитајте и...  Револуционерна идеја на Англичаните за продолжување на Премиер лигата

Поп Ацев со денешниот резултат избива на првото место во генерален пласман на „Гран-при„ серијата на ФИНА во маратонско пливање на отворени води. Како првопласиранн со седум бода предност ќе настапи на на наредната трка долга 20 километри во Хрватска (Цриквеница-Нови Винодолски), а сезоната ќе заврши во септември во Италија, на патеката Капри-Неапол.

Прочитај повеќе

Секси новинарки во карантин (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо го навлече бесот на јавноста: Без заштита ги шеташе децата (ФОТО)

Слободен печат

Коронавирусот ги топи парите во спортот

Слободен печат

Коронавирусот одзеде живот на европски шампион во бокс

Слободен печат

Поранешна НБА ѕвезда на Њујорк му донира 10 милиони заштитни маски

Слободен печат

Јунајтед за 150 милиони евра најде идеален партнер за Бруно Фернандеш

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нова снимка на Роналдињо од затвор, ја снема препознатливата насмевка (ВИДЕО)

Слободен печат

Мбапе го состави најдобриот тим на сите времиња и ги воодушеви читателите на „Марка“

Слободен печат

Револуционерна идеја на Англичаните за продолжување на Премиер лигата

Слободен печат

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат