Поп Ацев без конкуренција на Олимпискиот пливачки маратон во Охрид

На патеката долга 10 километри – Интернационален Олимписки Пливачки маратон, кај мажите триумфираше Евгениј Поп Ацев (ПК Вардар 2018). Поп Ацев немаше конкуренција, односно сам ја исплива трката.

Маратонот на 10 километри беше во организација на Клубот за спортови на вода Охридски бранови 2008 и Националната пливачка федерација на Македонија предводена од претседателот Александар Филипчев, со поддршка од Агенцијата за млади и спорт, компаниите Костал, Макпетрол АД, Општина Охрид и Агенцијата за цивилно воздухопловство.

National-Swimming-Federation-Национална-пливачка-федерација

Потоа, на 5км славеше Андреј Стојановски (ПФМ), пред Божидар Мирчевски (ВиП Работнички) и Петар Краљевски (Аква Куманово). Во истата категорија, но кај жените првопласирана беше Јана Костадинова (ПК Младост), а на втората и третата позиција се најдоа Калина Стојчевска (ПК Младост) и Лина Јордановска (ПК Младост).

Прочитајте и...  Се руши хотел дивоградба на самиот брег на Охридското езеро (ВИДЕО)

На патеката долга 2,5км кај мажите прв е Андреј Крстевски (ПВК Орион), втор Марио Ѓузиќ (ПК Младост), а трет заврши Мане Манов (ПК Центар). Во женска конкуренција триумфираше Калина Стојановска (ПФМ).

За регуларноста на трката се грижеа 10 судии, истакнати професори по Физичко образование и култура, а за безбедноста и здравјето на пливачките беше задолжен Црвен Крст – Охрид.

Претходно првата трка се одржа во рамките од Илинденскиот пливачки маратон, а последната трета ќе биде во Велес наредниот месец.

 

Прочитај повеќе

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат

Откажани баражите за втората лига – Запад, 13 фудбалери позитивни на корона

Слободен печат

Федерер ќе игра тенис и во наредната година

Слободен печат

И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

Слободен печат