Полицијата употреби солзавец врз демонстрантите во Хонг Конг

Полицијата на Хонг Конг при денешните протести употреби солзавец откако демонстрантите претходно фрлаа молотови коктели.

Исто така полицијата преку мегафон ги повика демонстрантите да се разотидат.

Повеќе илјади демонстранти, од кои поголемиот број носеа маски и покрај неодамна воведената забрана за покривање на лицата за време на јавните собири, денеска повторно излегоа на улиците на Хонг Конг, иако полицијата забрани протести.

Демонстрантите носеа транспаренти „Ослободете го Хонг Конг”, а на еден ѕид осамна графит „Подобро мртов отколку црвен”.

Полицијата го прогласи маршот во округот Каулун за нелегален, што значи дека учесниците во протестот можат да бидат уапсени.

Во округот Каулун изминатите недели се случија најголемите судири помеѓу демонстрантите и полицијата.

Прочитајте и...  ЕК го презентираше предлог буџетот за надворешна политика и проширување

Демонстрантите се лути на лидерката на Хонг Конг, Кери Лам поради нејзиниот неуспех да ги заштити нивните слободи од централните власти во Пекинг, поради воведувања на овластувања од времето на колонијализмот, како и поради употреба на прекумерна сила од страна на полицијата.

Прочитај повеќе

Жерновски: Нема да бидеме жртви на стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ, вечно да се одлагаат изборите

Слободен печат

Шпанија втор ден по ред без смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Турција порача руска воена опрема во вредност од милијарда долари

Слободен печат

Куомо: Граѓаните треба да прават разлика меѓу демонстрантите и крадците

Слободен печат

Гренел поднесе оставка од амбасадорското место во Германија, Трамп му подари фотеља

Слободен печат

Бабата на бебето кое почина во Швајцарија иако позитивна на Ковид-19 си заминала од Инфективна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

САД воведе санкции за превозниците на венецуелска нафта

Слободен печат

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на коронавирус

Слободен печат

Паника во Грција: На летот од Катар откриени 12 заразени лица, сите патници во карантин

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Спасовски: Засега нема потреба од карантински мерки

Слободен печат

Банди маскираат деца како работници за да продаваат дрога во Британија

Слободен печат