Почина Страхиња Стојановиќ чиј автомобил експлодираше во Белград: Ова не е првпат тој да е мета на атентат

На улицата „Омладинска бригада“, во Нов Белград, денеска експлодираше бомба подметната под автомобил, во кој според првичните информации од српските медиуми се наоѓале Страхиња Стојановиќ и странска државјанка, на возраст од околу 45 години.

Тие биле пренесени во болница со тешки повреди, меѓутоа Стојановиќ починал од последиците на експлозијата.

Стојановиќ се поврзува со убиството на познатиот адвокат Драгослав Мише Огњановиќ, а ова е вторпат да има обид за атентат врз него, но овој пат тој беше успешен. Во претходниот обид исто така беше подметната бомба под автомобил, каде при детонацијата беше бившата мис на Шпанија, Олат Билбао Гонзалес. Таа била тешко повредена, а тој во моментот не бил во автомобилот, па од несреќата излегол неповреден.

Прочитајте и...  Голема акција на полицијата во Чаир

Се тоа се случило две недели по убиството на познатиот белградски адвокат Огњановиќ, па од старт се сметало дека двата случаи се поврзани. Огњановиќ и самиот рекол дека се сомнева дека Стојановиќ го постојано го следи.

Поврзани вести

Мицкоски: Законот за заразни болести во кој се колне Филипче не е за болните, туку за надлежностите и процедурите

Слободен печат

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Слободен печат

Попоски позитивен на ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: На згради во француските градови се прожектираа карикатури од Мухамед од „Шарли Ебдо“

Слободен печат

Дваесет и еден вработен во болница во Загреб позитивни на ковид-19

Слободен печат

Заев: Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, освен оние што вршат достава на храна

Слободен печат

Остави Коментар