Почина девојка од Ниш која беше удрена од пијан возач

Фото: Профимедиа

Против пијаниот возач е поднесена кривична пријава за сериозно дело против безбедноста во сообраќај.

Нишлијката М.Ш. (25) почина синоќа како последица од тешките повреди кои ги здобил во сообраќајната несреќа која се случи на 31 декември минатата година на раскрсницата од улиците Долновлашка и Миодраг Петровиќ Чкаља.

Во девојката удрил автомобил „мазда“ кој го управувал нишлијата И.С (39) кој по алкотестирањето е откриено дека имал 1,4 промили алкохол.

Девојчето се здобило со тешки повреди опасни по животот и била згрижена во Клиничкиот центар во Ниш. За време на третманот таа била оперирана, а во стабилна состојба била испратена во Институтот за рехабилитација во Белград, каде починала.

Против пијаниот возач е поднесена кривична пријава за сериозно дело против безбедноста во сообраќај.

Видео на денот