ПО НАЈНОВА МОДА: Училиште во Ѓорче доби половични училници, децата нека се стиснат

Училниците во подрачното основно училиште „Димитар Поп Георгиев- Беровски“ се преградени, со што им е оневозможено ефективно следење на наставата, реагираат револтирани родители чии деца посетуваат настава во ова училиште во општина Ѓорче Петров.

„Не водејќи се од процедурите и нормативите за тоа како треба да изгледа една училница, и во кои димензии треба да е истата, директорката на училиштето заедно со локалните власти тие училници ги преполовува и со тоа ги крати нормалните услови на настава“ се вели во објавата која осамна на фејсбук страната „Ѓорче Петров“.

Во обид да им овозможат на своите деца следење на настава во училници пропишани по сите стандарди, родителите закажале и средба со директорката, на која што очекуваат да се донесе одлука за рушење на преградните ѕидови на училниците. Доколку тоа не се случи, родителите најавуваат бојкот на наставата.

Прочитајте и...  Ова се телефонските броеви за пријавување на симптоми на коронавирус

Дека училниците се навистина преполовени, покажуваат и фотографиите објавени на истата фејсбук страна.

училница

Зошто учениците учат во несоодветни училници и дали истите ќе бидат оспособени за достоинствено следење на наставата, ги прашавме општинските власти, од каде што ни потврдија дека училниците се навистина преградени, но тоа како што велат било на барање на родителите кои не сакале нивните деца да бидат префрлени во Централното Основно Училиште „Димитар Поп Георгиев- Беровски“.

„Во подрачното училиште „Димитар Поп Георгиев- Беровски“ наставата се одвива само до петто одделение, во сегашниот објект нема услови таму да се одвива настава до деветолетка. Преградувањето на училниците е преодно решение за оваа учебна година за да може да се задоволат родителите и месното население кои бараат учениците да не се префрлат и да не следат настава во централното училиште Димитар Поп Георгиев Беровски во урбаната заедница Ѓорче Петров“, велат од општината.

Прочитајте и...  Брдаровски во Скопски агол: Поставувањето на вендинг машини за селекција на отпад е примамлива понуда за граѓаните

Оттаму додаваат дека се во интензивни преговори со Министерството за образование за доградба на училиштето.

„Последниве 2 години се прават напори како да се реши од урбанистички аспект подрачното училиште Димитар Поп Георгиев Беровски во населба Хром, по што би следело негово доградување за наставата да се одвива до 9-то одделение. Следната учебна година ќе се направи доградба на училиштето по што тоа станува деветолетка а преградните ѕидови ќе се отстранат“, уверуваат од општината.

Прочитај повеќе

Курти нема намера да ги испраќа безбедносните сили на северот на Косово

МИА Агенција

Почина Неџмије Хоџа, сопругата на Енвер Хоџа

Слободен печат

Спасовски: Нема да ги одложуваме манифестациите, ќе ги следиме препораките на Кризниот штаб

Албанија: 13 сомнителни случаи за коронаврус – сите негативни

Слободен печат

Големи инциденти на грчките острови Лезбос и Хиос, над 60 повредени

Слободен печат

Д-р Караџовски: Едно позитивно лице не значи ризик за населението, медицинските служби се подготвени

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Потврден првиот случај на коронавирус во Македонија

Слободен печат

Прес-конференција на Спасовски, Филипче и Караџовски во Владата (ВО ЖИВО)

МИА Агенција

ДИК ги повика граѓаните да извршат увид во Избирачкиот список до 11 март

Слободен печат

Потврден коронавирус во Македонија

Слободен печат

Во Подгорица превентивно поставени шатори поради коронавирусот

Слободен печат

Трамп ги продолжи санкциите против Кремљ

Слободен печат