По 30 години: Лабрадорот веќе не е најпопуларна раса во САД, еве кое куче најмногу го сакаат Американците

Лабрадор и француски булдог / Фото: Pexels

Симпатичните и игриви кучиња од расата лабрадор ретривер веќе не се најпопуларни домашни миленици во Соединетите Американски Држави, соопшти Американскиот кинолошки сојуз.

Според нивните податоци, лабрадорот бил најпопуларна кучешка раса меѓу американските љубители на кучиња цели три децении, сè до 2022 година.

Пар со лабрадор / Фото: Pexels/cottonbro studio

Во последните неколку години, кучињата од расата француски булдог полека, но сигурно стануваа сè почест избор за домашен миленик во американските домови. Главната причина за нивната популарност е дека, исто како лабрадорите, тие се одличен избор за секое семејство.

„Тие добро се сложуваат со другите животни и уживаат во создавањето нови пријатели меѓу луѓето“, велат од Американскиот кинолошки сојуз.

Француски булдог / Фото: Pexels/Bo Ponomari

Освен францускиот булдог и лабрадорот, на листата со најпопуларните кучешки раси во 2022 година се најдоа и златниот ретривер, германскиот овчар и пудлицата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот