Плунката може да содржи еден од симптомите на коронавирусот: На која боја на слузот треба да обратите внимание?

Кога станува збор за слузот, одредена боја може да биде знак за внимание за инфекција со коронавирус, пишува Експрес. На која боја треба да обратите внимание?

Според извештајот на Светската здравствена организација, лачење на слузот може да биде еден од првите симптоми на коронавирусот, а ако е слузот во одредена боја, тоа може да биде знак на инфекција.

Станува збор за слузот кој е темнозелен на почеток на инфекцијата, а со време стаува посветол.

Покрај познатите и чести симптоми, како што се температура, кашлица, болки во мускулите, уште еден симптом е откриен во 33,4 отсто од случаите, а станува збор за лачење на слузот.

Секретот или густиот слуз, понекогаш е познат и како гној кој се искашлува од белите дробови. Создавање на секретот често се појавува кога постои инфекција на белите дробови и се создава повеќе слуз.

Прочитајте и...  Интервју со Саша Бешлиќ, економист и банкар од Шведска: Иднината на Балканот и на БиХ е во интегриран економски систем

Поврзани вести

Предлог за измени на собранискиот Деловник: Алијанса на Албанците и Алтернатива поднесоа над 300 амандмани на

Слободен печат

Состојбата по болниците се стабилизира, се очекуваат повеќе испишани од примени пациенти

Михаило Донев

Искази на сведоци во случајот „Титаник“: Во Советот на Општина Кисела Вода се делеле пари за ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Македонија нема речиси никаква надеж за почеток на преговори годинава, бугарското вето ќе остане

Слободен печат

Склучен договор за извоз: Македонски прехранбени производи на рафтовите на еден од водечките синџири на маркети во Катар

Слободен печат

Маричиќ: Ќе има редовна и динамична проверка на работата на судиите и обвинителите

Лука Андреев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian