Плажите на Флорида преполни, светот згрозен: Ако добијам корона, нека добијам (ВИДЕО)

Иако американскиот претседател Доналд Трамп пред три дена воведе поостри мерки за да се спречи епидемијата на новиот коронавирус, тоа изгледа не е доволно.

Така, Флорида се најде на мета на критики, откако излегоа снимки од преполни плажи, во екот на епидемијата. Гувернерот на Флорида, Рон Десантис избегнувал да ги затвори плажите на Флорида, кои од туризам годишно носат во буџетот преку 40 милијарди долари, туку ги оставил локалните општини сами да ги носат тие одлуки, пишува Си-Ен-Ен.

„Вирусот нема да ме спречи да се забавувам“

За време на здравствената криза, младите во Мајами и не се многу загрижени за коронавирусот.

Ако фатам корона, нека фатам. На крајот на денот, нема да дозволам тоа да ме спречи да се забавувам. Го чекавме пролетниот распуст, го планиравме ова патување два месеци и сега сме тука за да се забавуваме. Што ќе биде, нека биде – рекол за „Си-Би-Ес њуз“ Брејди Слејдер.

Прочитајте и...  Локалните избори во БиХ се одложуваат за 15 ноември

Други млади луѓе на прашањето на новинарите одговориле слично, и по се изгледаат позагрижени за пролетниот распуст отколку за вирусот.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат