Песков: Русија не планира построги мерки против Ковид-19

Русија засега не планира да воведе посериозни ограничувања во борбата против ширењето на пандемијата на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Колку што знам, за ова во моментов не се разговара, рече тој, одговарајќи на прашањето дали на Русија ќе и требаат построги мерки за сузбивање на ширењето на епидемијата.

Според него, има одредено зголемување на бројот на заразени лица.

– Во исто време, мерките преземени за мобилизирање на здравствениот систем во Москва и во регионите ни помагаат да одржуваме поконтролиран режим за време на пандемијата, рече Песков. 

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Поврзани вести

Премиерот на Баварија предупредува: Постои ризик ковид-19 да излезе од контрола во Германија

Слободен печат

Ажурирани протоколите за заштита од ковид-19

Слободен печат

Заев во најновиот анкетен лист пријавил поголем имот

Слободен печат

Германската авиокомпанија со дебело минусно салдо: „Луфтханза“ со оперативни загуби од 1.26 милијарди евра во третиот квартал

Слободен печат

И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Слободен печат

Бугарија атакува на 11. Октомври, црвената линија е погазена!

Слободен печат

Остави Коментар