8 C
Скопје

Tag : песков

Вести Свет

Песков: Ниту еден странски лидер нема да биде поканет на парадата во мај

Слободен печат
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека ниту еден странски лидер нема да биде поканет на парадата во мај по повод одбележувањето на 76-годишнината...
Вести Свет

Кремљ: Русија не е закана за ниту една земја во светот

Слободен печат
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков одговарајќи на прашање за распоредување на воени единици во Ростовската Област изјави дека Русија не претатвува закана ниту кон една...
Вести Свет

Песков: Русија и Кина не водат вакцинална војна

Слободен печат
Русија апсолутно го отфрла тврдењето на францускиот претседател Емануел Макрон дека Москва и Пекинг ги злоупотребуваат вакцините против коронавирусот како инструмент за влијание, изјави денеска...
Вести Свет Слајдер

Песков: Плановите на САД за кибер напади се меѓународен криминал

Слободен печат
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека извештаите во американските медиуми за плановите на САД да извршат кибер напади врз цели во Русија предизвикуваат...
Вести Свет

Песков: Западот да се откаже од санкциите заради случајот со Навални

Слободен печат
Кремљ денеска изрази надеж дека САД и Европската унија ќе се вратат на здравиот разум и ќе се спротивстават на повиците за воведување нови санкции...
Вести Свет

Кремљ одговори на повикот на Илон Маск до Путин

Слободен печат
Кремљ денес објави дека предлогот на Илон Маск до рускиот претседател Владимир Путин да се приклучи на апликацијата „Клабхаус“ е интересен, но дека се потребни...
Вести Свет

Песков: Продолжувањето на договорот СТАРТ е во интерес на Русија и САД, но и на целиот свет

Слободен печат
Кремљ денеска соопшти дека се потребни „енергетски напори” за да се постигне нов договор со САД за контрола на нуклеарното оружје пред претходниот договор меѓу...
Вести Свет Слајдер

Песков: Блокирањето на профилите на Трамп е лекција за целиот свет

Слободен печат
Блокирањето напрофилите на актуелниот американски претседател Доналд Трамп на социјалните мрежи и тоа со одлука на раководство на компаниите е „лекција за целиот свет“, изјавил...
Вести Свет

Песков: Сите земји околу Нагорно-Карабах да се воздржат од воени активности и провокации

Слободен печат
Сите земји околу регионот Нагорно-Карабах да се воздржат од воени активности и провокации и сите страни во конфликтот во овој регион веднаш да ги прекинат...
Вести Свет

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска
Русија е подготвена со Европска Унија да го разјасни инцидентот поврзан со рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, но исто така очекува Европа да ги достави...