Tag : песков

Вести Свет

Песков: Сите земји околу Нагорно-Карабах да се воздржат од воени активности и провокации

Слободен печат
Сите земји околу регионот Нагорно-Карабах да се воздржат од воени активности и провокации и сите страни во конфликтот во овој регион веднаш да ги прекинат...
Вести Свет

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска
Русија е подготвена со Европска Унија да го разјасни инцидентот поврзан со рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, но исто така очекува Европа да ги достави...
Вести Свет

Песков: Русија не планира построги мерки против Ковид-19

Слободен печат
Русија засега не планира да воведе посериозни ограничувања во борбата против ширењето на пандемијата на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Колку...
Вести Свет

Песков: Путин самиот ќе каже дали и кога ќе прими вакцина

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин самиот ќе соопшти дали и кога сака да прими вакцина за коронавирус, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Самиот ќе...
Вести Свет

Песков: Навални е слободен да ја напушти Русија и да се врати во неа кога сака

Слободен печат
 Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека опозициски настроениот блогер Алексеј Навални, како и секој друг руски граѓанин, е слободен да ја напушти земјата...
Вести Свет Слајдер

Песков: Путин ќе ја информира јавноста ако прими вакцина против коронавирусот

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин лично ќе објави доколку одлучи да ја прими вакцината против коронавирусот, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Доколку смета...
Вести Свет

Песков: Не доаѓаат предвид контактите со белоруската опозиција

Слободен печат
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека нема контакти меѓу Москва и претставници на белоруската опозиција и дека такво нешто не доаѓа предвид. Одговарајќи...
Вести Свет

ПЕСКОВ НЕГИРА: Не сме запознаени со германските тврдења за отровот „Новичок”

Слободен печат
Кремљ не е запознат со заклучоците на германските власти дека рускиот опозициски лидер Алексеј Навални наводно е отруен со „Новичок”, изјави денеска портпаролот на рускиот...
Вести Свет

Песков: Воениот врв на САД и Русија разговараше за инцидентот во Сирија

Слободен печат
Началникот на Генералштабот на американската војска, генерал Мајк Мили и началникот на Генералштабот на руската армија, генерал Валериј Герасимов разговараа за инцидентот помеѓу американските и руските...
Вести Свет

Песков: Москва е заинтересирана да се утврди причината за состојбата на Навални

Слободен печат
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Москва е заинтересирана да се утврди причината за состојбата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој е сместен во...