Пендаровски и Заев со сопругите во друштво на виолинистката Ванеса Меј (ФОТО) – Слободен печат
ВестиКултураМакедонија

Пендаровски и Заев со сопругите во друштво на виолинистката Ванеса Меј (ФОТО)

Премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски, со сопругите уживаа во нејзиниот настап, а подоцна и во дружбата со неа.

Овогодишното Охридско лето го отвори светски познатата виолинистка Венеса Меј.

Премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски, со сопругите уживаа во нејзиниот настап, а подоцна и во дружбата со неа.

Претседателот Пендаровски по тој повод објави фотографии на неговиот профил на Фејсбук, покрај кои напиша:

„Ванеса Меј нуди нов музички стил што излегува од конвенционалните рамки, создава музика длабоко вкоренета во традицијата, релевантна за сегашноста и насочена кон иднината. Во неа го препознаваме ритамот што ги поврзува природата и човештвото. Музиката на Ванеса е гласно сведоштво дека наместо да се исклучуваат, различните културни влијанија можат да се надополнуваат создавајќи поголема вредност. Нејзината музика помирува и поврзува милиони луѓе од различни нации и генерации.“

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close