Папата Франциск казни кардинал кој е еден од неговите најжестоки критичари

Фото: EPA-EFE/ANDREAS SOLARO / POOL

Папата Франциск одлучи да го казни кардиналот Рејмонд Бурк, еден од неговите највисоки критичари. Нему му беа одземени правата за субвенциониран стан и плата во Ватикан, потврдија две лица запознаени со одлуката. На минатонеделниот состанок на шефовите на канцелариите на Ватикан, папата рече дека се противи на Бурк бидејќи тој е изворот на „разединувањето“ во црквата, според еден од учесниците на состанокот.

Учесникот зборувал под услов да остане анонимен бидејќи не бил овластен да ја открие содржината на средбата. Папата објасни дека ги укинува придобивките на Бурк од субвенциониран стан во Ватикан и плата како пензиониран кардинал затоа што ги користел привилегиите против Црквата, потврди друго лице со последователно знаење за постапките на папата.

Бурк, 75-годишен канонски адвокат, кој Франциск го отпушти од функцијата судија на високиот суд во Ватикан во 2014 година, станал еден од најострите критичари на папата, неговото доближување до ЛГБТИ+ католиците и реформскиот проект за да се направи Црквата поодговорна на потребите на обичните верници.

Бурк двапати им се придружи на другите конзервативни кардинали во поставувањето формални прашања на папата, познати како „дубија“, барајќи од него да ги разјасни работите од доктрината што ги вознемири конзервативците и традиционалистите. Тие најпрво го замолија Франциск да го разјасни неговиот пристап кон разведените и повторно венчаните католици, но Франциск никогаш не одговори.

Тие потоа прашале дали истополовите парови можат да добијат црковен благослов, на што добиле одговор „можеби“. Пред големиот состанок на бискупите на Франциск минатиот месец, познат како синод, Бурк претседаваше со еден вид контра-синод на само неколку чекори од плоштадот Свети Петар во Рим, пишува Гардијан.

Таму, Бурк остро ја осуди визијата на Франциск за „синодализам“, како и неговиот целокупен проект за реформа на Црквата. „За жал, многу е јасно дека повикувањето на Светиот Дух од некои е насочено кон унапредување на агендата која е повеќе политичка и човечка отколку црковна и божествена“, рече Бурк на конференцијата наречена Синодална Бабел.

Бурк отсекогаш ги бранел своите постапки како служба за црквата и папството, велејќи дека негова должност како кардинал и епископ е да го поддржува црковното учење и да ги исправа грешките.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ