Tag : Франциск

Вести Свет

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција
Папата Франциск денеска изјави дека е повреден од одлуката на Турција музејот Аја Софија да стане џамија и го осуди овој потег. – Моите мисли...
Вести Свет

Папата ги поздрави напорите на СБ на ОН за воспоставување примирје низ светот

Слободен печат
Папата Франциско ги поздрави денеска напорите на Советот за безбедност на ОН да се воспостави примирје низ светот, со цел државите подобро да се изборат...
Вести Свет

Папата Франциск годинава нема да патува во странство

Слободен печат
Папата Франциск годинава не планира да патува во странство, соошти Светата Столица, наведувајќи дека пандемијата на коронавирусот е преголема опасност за неговото здравје. Програма на...
Вести Економија

Папата Франциск побара работодавците да ги почитуваат правата на работниците при кризата

Слободен печат
Папата Франциск во приватна миса, што се одржува секој ден и се пренесува на телевизија, истакна дека работодавците мора да ги почитуваат правата на работниците,...
Вести Свет

Папата Франциск: Маларијата не смее да се заборави поради коронавирусот

Слободен печат
Папата Франциск денеска истакна дека поради пандемијата на коронавирусот, не сме да се заборави борбата против маларијата „која им се заканува на милијарди луѓе во...
Вести Свет

Папата повика на молитва за единство во Европа

Слободен печат
„Во оние времиња кога толку многу ни треба единство меѓу нас, меѓу народите, да се молиме денес за Европа”, рече папата Франциск на почетокот на...
Вести Свет

Папата и понатаму прима гости и се ракува со нив, неговите чувари се загрижени

Слободен печат
Откако Италија прогласи карантин за да го запре ширењето на коронавирусот, и во Ватикан ситуацијата е слична. Најмалата држава на свет има само 900 постојани...
Вести Свет

Папата Франциск го најде виновникот за хаосот со коронавирусот во Италија

Слободен печат
Папата Франциск зборејќи за потешкотиите во борбата на италијанското здравство со коронавирусот, го поддржа тврдењето дека дел на вината ја носат и оние кои избегнуваат...
Вести Свет

Папата со порака до верниците: Искористете го карантинот за да се поврзете со семејствата

Слободен печат
Луѓето треба да го искористат слободнте денови на наложено седење дома поради коронавирусот за да се поврзат со нивните семејства, изјави папата Франциск, пренесе ДПА....
Вести Свет

Папата Франциск е негативен на коронавирусот

Слободен печат
Папата Франциск, кој веќе неколку дена откажува одредени активности поради настинка, не е заразен со новиот коронавирус, објави италијанскиот весник „Ил Месаџеро”. Портпаролот на Ватикан,...