„Пандевци“ газат во шампионатот, бодови за Струга ТЛ, Ренова и Работнички

Академија Пандев /Фото: ФК Академија Пандев/facebook

Денеска се одиграа пет од шест најавени средби од шестото коло во Првата македонска лига, најубедлив беше составот на Академија Пандев кој со 4:1 триумфираше над Македонија ЃП.

Иако ѓорчепетровци уште од првата минута со погодокот на Воша, „пандевци“ направија целосен пресврт со два гола во првото и второто полувреме.

Двапати во листата на стрелците се запиша Мирчевски во 45 и 61 минута, а по еднаш српскиот интернационалец Бихорац (21`) и Бразилецот Силва Сена дос Сантос (90`).

Борец со голот на Зарате во петтата минува поведе против Пелистер, битолчани израмнија непосредно пред паузата преку Ампонсах, а радоста на велешани ја донесе Трајкоски.

Работнички со 2:0 беше подобар од Брегалница, Станковски и Ристовски (од пенал) ја тресеа штипската мрежа.

Струга Трим Лум ги израдува своите навивачи со голот на Галевски во самиот финиш од мечот (90+4`) против Скопје.

Честа на гостите ја спаси Ренова која славеше кај Тиквеш со погодоците на Рамадани и Селмани. Оваа рунда ќе биде комплетирана во вторник (14 септември) со последниот меч Шкендија – Шкупи.

Табела: Академија Пандев 13 бодови, Струга Трим Лум 12, Ренова 11, Работнички 11, Шкупи 10, Македонија ЃП 9, Брегалница Штип 7, Борец 7, Шкендија 6, Скопје 5, Тиквеш 2, Пелистер 1.