Овде почна КРАЈОТ на светот – Погледнете го местото каде се случи КАТАКЛИЗМАТА што ја уништи древната Земја (ФОТО+ВИДЕО)

Група американски археолози приметиле дека во средина на осумдесетите години на минатиот век на сателитските снимки од полуостровот Јукатан во Мексико има скоро совршен круг, со обем од 200 километри.

Испаднало дека е кратер кој настанал од удар на астероид.

Астероидот длабоко се закопал во земјата бидејќи кратерот е длабок 30 километри. Од силата на ударот, земјата околу него се однесувала како кога камче ќе биде фрлено во бара.

Овој удар го сменил светот до непрепознатливост. Температурите толку се спуштиле што 75 отсто од животот на Земјата исчезнал, вклучувајќи ги и диносаурусите.

Меѓутоа, се до 1991 година кога биле објавени резултатите од истражувањето на овој кратер, кој го добил името Чикшулуб, тој не бил многу интересен.

Прочитајте и...  Ципрас: Заев беше доста храбар да најде компромис со мене за името, иако ја знаеше тешката политичка цена
Фото: Принтскрин

Денеска на тоа место се наоѓа музеј, кој бил отворен во 2018-та година, како заеднички проект на мексиканската влада и најголемиот универзитет во Мексико, УНАМ, со цел луѓето да се вратат 66 милиони години во минатото, кога астероидот со обем од 12 километри ја сменил историјата на светот и оставил последици кои се чувствувале неколку милиони години.

Но, главната работа – остатоците од астероидот и понатаму се безбедни во длабочините на Чикшулуб.

Прочитајте и...  Богојески, Апасиев, Тортевски желни за мегдан со Заев и Мицкоски

Прочитај повеќе

Груби: Зошто се објавуваат „бомби“ само за Ахмети, а не и за Заев и Мицкоски?

Слободен печат

Поради Брегзит се повеќе странски компании отворат претставништва во Холандија

Слободен печат

Италијански авион ќе тргне по државјаните на ЕУ кои се во карантин на крузерот „Дајмонд Принцес”

Слободен печат

Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Слободен печат

Николовски: Наќе Чулев дојде во МВР и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата

Слободен печат

Остави Коментар

седум + Шестнаесет =

Прочитај повеќе

Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Слободен печат

Закрепнува лицето кое прво заболе од коронавирус во Египет

Слободен печат

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат