5 C
Скопје

Tag : астероид

Магазин Магазин слајдер Технологија

Мали се шансите да нѐ удри овој астероид, но ако нѐ удри, тоа ќе биде како 150 Хирошими!

Слободен печат
Секоја година Земјата ја погодуваат десетици ситни астероиди и тоа не предизвикува никакви проблеми, но поголем астероид би можел да предизвика апокалиптични настани. Астероидот 2009...
Вести Свет

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Слободен печат
Мистериозниот објект што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета стара 54 години, потврдија денеска астрономите на НАСА. Објектот, кој бил забележан со телескоп...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Астероидот 2020 SW денеска ќе прелета меѓу Земјата и Месечината, научниците сметаат дека нема место за паника

Слободен печат
Астероидот 2020 SW денеска околу 13 часот ќе помине покрај Земјата, на раздалеченост која е многу помала од онаа меѓу Месечината и Земјата. Експертите сметаат...
Вести Свет Слајдер

НАСА: Астероид на 2 ноември ќе мине крај Земјата

МИА Агенција
Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека на 2 ноември астероид ќе мине крај планетата Земја. Како што се наведува, дијаметарот на астероидот, означен како „2018VP1″,...
Вести Свет

НАСА ПРЕДУПРЕДУВА: Голем астероид се доближува кон Земјата!

Слободен печат
За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен” ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението...
Вести Свет

Астероид долг еден километар за четири дена ќе помине покрај Земјата (ВИДЕО)

Слободен печат
Астероид долг околу еден километар ќе ѝ се приближи на нашата планета на 15 февруари, а се смета дека „вселенска карпа“ со оваа големина може...
Вести Свет

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат
Парче од астероид кое експлодираше во близина на Земјата се наоѓа на дното од едно од Големите езера на Северна Америка. Тој кон нашата планета...
Вести Свет

Голем астероид ќе помине утре покрај нашата планета

Слободен печат
Покрај нашата планета утре ќе помине астероид со големина која ја имаат египетските пирамиди, потврдија од НАСА. Од американската вселенска агенција соопштија дека вселенската карпа...
Вести Свет

ПОБРЗ ОД БОИНГ ЗА 60 ПАТИ: Астероид со размер од 150 метри утре ќе прелета над Земјата

Слободен печат
Додека вие спиете, а некои можеби и се будат толку рано, над главите ќе ви пролета астероид, со брзина 60 пати поголема од таа на...
Вести Свет

БОГ НА ХАОСОТ лета накај нас со брзина од 40.000 километри на час – Ако само не ДОПРЕ, ќе биде СТРАШНО (ВИДЕО)

Слободен печат
Огромен астероид наречен „Бог на хаосот“ за 10 години ќе пројде покрај нашата планета, а неговиот потенцијален удар би можел да има „огромни последици за...