Овој европски град е најдобра дестинација за туристи кои патуваат сами

Фото: Pexels/Diego F. Parra

Главниот град на Чешка, Прага, го зазеде второто место на листата на најдобри светски дестинации за соло патници, додека Токио е на прво место во светот, покажува најновата студија на туристичкиот оператор „Планет Круз“. Всушност, Прага е на врвот на листата како дестинација за соло туристи во Европа.

Истражувањето опфати пет фактори, и тоа безбедност, просечна цена на ноќевање во хотел, достапност на активности, атракции, цена на билет за јавен превоз и општа атмосфера. Според овие критериуми, Прага доби оценка 4,6 од 5 и е особено добро рангирана кога станува збор за безбедноста.

Прага, Чешка / Фото: Pexels/JÉSHOOTS

Гостопримливоста на мештаните не е лоша ниту за овој град, но во оваа категорија Виена е сепак подобра.

Иако просечната цена на една ноќ во Прага е 113 долари, таа особено се издвојува по бројот на атракции, од кои има повеќе од 4.000.

Ќе ве воодушеви: Овој португалски град е најевтината дестинација за викенд посета

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот