Tag : прага

Вести Свет

Со солзавец и водени топови против демонстрантите: Жестока пресметка во Прага (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Чешката полиција употреби денеска солзавец и водени топови за да ги растера стотиците демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците после протестот против новите рестриктивни...
Останатo Спорт

Халеп ја освои Прага, наскоро одлука за „УС Опен“! (ВИДЕО)

Слободен печат
Романската тенисерка Симона Халеп е освојувачка на ВТА турнирот во Прага (Чешка) откако со резултат 2:0 по сетови 6:2 и 7:5 беше подобра од Белгијката...
Вести Свет

Помпео од Прага ја почна посетата на централноевропските држави

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео со денешната посета на Чешка ја почна петдневната турнеја на Централна Европа, а со своите домаќини ќе разговара првенственио за...
Останатo Спорт

Халеп се двоуми дали да игра на „УС Опен“!

Слободен печат
Симона Халеп, шампионката од „Вимблдон“ 2019 и „Ролан Гарос“ 2018, сè уште не одлучила дали ќе учествува на „УС Опен“, воедно се плаши од „тешките...
Вести Свет

Судар на два воза кај Прага, десетина патници повредени

Слободен печат
Десетици лица се повредени кога патнички воз синоќа се судрил со товарен воз во близина на Прага, јавуваат локалните медиуми. Најмалку четири лица се пренесени...
Вести Свет

Расте напнатоста меѓу Прага и Москва, Русија протера двајца чешки дипломати

Слободен печат
Русија денеска прогласи двајца чешки дипломати за непожелни лица, а таа одлука всушност е одговор на Москва на одлуката на властите во Прага кои претходно...
Вести Свет

Песков: Москва сака добри односи со Прага, но не по секоја цена

Слободен печат
Москва ќе остане посветена на подобрување на односите со Прага, но нема да толеирара никакви непријателски чекори, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој додаде...
Вести Свет

Судот во Прага ги укина рестриктивните мерки: Ограничувањето на движење е незаконско

Слободен печат
Судот во Прага укина денеска неколку рестриктивни мерки кои чешката влада ги одобри со цел спречување на пандемијата на коронавирусот. Имено, судот заклучи дека владините...
Културен печат

Интимен портрет на еден од најубавите градови во светот

Тони Димков
Црно-бели фотографии со заеднички наслов „Прага интима“ на македонскиот автор Влатко Деков се поставени на изложбата во просторот на НЛБ Галерија. Во својот кус опис...
Еспресо Шоу биз

ЈА ИЗМЕШАА СО ХОЛИВУДСКА ДИВА: Оваа позната пејачка откри интересна случка од Прага

Слободен печат
На Гоца ѝ останало само да се согласи со популарната пејачка и актерка....
MacedonianAlbanian