Ова се највлијателните луѓе во светот на криптовалутите

Биткоин/ Фото EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Онлајн изданието на Економист ги претстави четирите највлијателни луѓе во светот на криптовалутите. Сите тие имаат платформи за тргување со криптовалути и сите се милијардери.

Првиот меѓу нив е 29-годишниот Сем Бенкмен-Фрид, директор на трговската компанија за криптовалути FTX. Неговото богатство се проценува на повеќе од 22 милијарди долари.

Тој и другите влијателни луѓе го нарекуваат чудо од дете на пазарот, чија вредност се зголеми од 2,3 трилиони долари од почетокот на минатата година до средината на декември оваа година.

На чело на најголемата берза за криптовалути Binance е 44-годишниот Чангпенг Жао. Тој е најстариот од четирите највлијателни луѓе на пазарот на криптовалути.

Тој пред три години стана лидер во оваа финансиска активност, земајќи ја „титулата“ од Артур Хејс, кој е ко-основач на платформата за тргување со криптовалути BitMEX. Оваа платформа беше една од најпопуларните, но и најризичните.

На чело на платформата Coinbase е непоколебливиот Брајан Армстронг. Оваа размена на криптовалути преку Coinbase е котирана и регулирана во САД долго време.

Според Економист, овие четворица момци имаат богатство вредно милијарди долари и големо влијание, а сето тоа го постигнале за само неколку години.

Видео на денот