Tag : криптовалути

Магазин Магазин слајдер Технологија

„Чесен“ хакер врати 25 милиони во криптовалути кои ги украл две години порано

Слободен печат
Еден „мистериозен“ хакер наводно прво украл 25 милиони долари во криптовалути, за две години подоцна истите да ги врати, пренесуваат повеќе светски медиуми. Податоците кои...
Вести Економија

Нов скок во популарноста на криптовалутите: Продажбата на биткоинот за еден ден пораснала за 23 отсто

Слободен печат
Благодарејќи на бројните мерки на централните државни банки, криптовалутите земаа нов залет и повторно станаа популарни, пишува Маркет Инсајдер. Европската централна банка, ФЕД и Банката...
Вести Економија

Берзата на криптовалути изгуби 26 милијарди долари

МИА Агенција
Биткоинот претрпе голем пад на вредноста поради случувањата на берзите на нафта. Најголемата криптовалута изгуби десет отсто од вредноста во последните 24 часа. И другите...
Вести Економија

Се поголеми злоупотребите на криптовалутите: Загубите скокнаа за 160 проценти

Слободен печат
Загубите предизвикани од злоупотреба на криптовалутите, скокнаа на 4,52 милијарди американски долари минатата година, поради тоа што се зголемија кражбите во тој пазар. Од друга...
Вести Економија

Вредноста на украдените криптовалути во минатата година изнесува околу 300 милиони долари

Слободен печат
Во дванаесет големи хакерски напада врз берзите за трговија со дигитални валути минатата година се украдени криптовалути во вредност од над 292 милиони долари. Само...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Да вложевте во 2009 година барем еден долар во биткоин, сега ќе имавте 90.000 пати повеќе

Слободен печат
Според неодамнешниот извештај на Банк оф Америка, доколку вложевте само еден долар во биткоин на почетокот на оваа деценија, тој денес ќе вредеше повеќе од...
Вести Економија

ТУРЦИЈА СТАНУВА НАЈГОЛЕМ ЦЕНТАР ЗА КРИПТОВАЛУТИ: Секој петти граѓанин имал контакт со дигитални валути

Слободен печат
Турција е на добар пат да стане едно од најголемите упоришта за криптовалута во светот, пишува „Cointelegraph“. Според истражувањето на агенцијата „Statistа“, 20 отсто од...
Вести Економија

Германските банки ќе нудат депозити во криптовалути

Слободен печат
Германските банки, исто така, ќе можат да продаваат и чуваат криптовалути од 2020 година, по влегувањето во сила на новата Директива на ЕУ за спречување...
Вести Свет

Буш добил 300.000 долари од бугарската измамничка со криптовалути

Слободен печат
Нил Буш, син на поранешниот претседател на САД – Џорџ Буш Постариот и брат на Џорџ Буш Помладиот, добил 300.000 долари од бугарската измамничка со...
Вести Економија

Воведена забрана: Кинескиот гигант против употребата на биткоинот

Слободен печат
„Алипеј“, делот за дигитално плаќање на „Алибаба“, објави дека ќе ги забрани сите трансакции поврзани со биткоинот и другите криптовалути. „Алипеј“ го повтори својот анти-крипто...