Оставки во Нобеловиот комитет: Шведска писателка даде отказ поради наградата за Хандке

Два надворешни членови на Нобеловиот комитет денес поднесоа оставка, откако изнесоа критики на сметка на Шведската академија.

Писателот Кристофер Леандор наведе дека дава оставка од членството во Комитетот бидејќи, како што образложи, нема ниту време ниту трпение да чека ова тело да се реформира.

Тој, меѓутоа, напомена дека неговата одлука не е поврзана со одлуката на Комитетот да додели Нобелова награда за 2019 година на австрискиот писател Петер Хандке.

Шведската книжевничка и критичарка Гун-Брит Сундстром од друга страна, наведе дека главна причина за нејзинат оставка од Комитетот е токму доделувањето Нобелова нагада на писателот Хандке.

Таа во соопштението за оставката наведе дека од обазложението на одлуката за доделување на наградата на Хандке може да се заклучи дека книжевноста е над политката, истакнувајќи дека таа не го дели ова мислење.

Прочитајте и...  Гласачите сумираат впечатоци, се бира десеттиот парламент

Хандке е критикуван поради прикажувањето на Србија како жртва за време на војните во поранешна Југославија и поради тоа што присуствуваше на погребот на поранешниот југословенски претседател Слободен Милошевиќ, наведува „Ројтерс“.

Прочитај повеќе

Заврши гласањето на лицата во самоизолација или болни од Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Нема граница за мигрантите помеѓу Македонија и Грција

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби е обвинет за сексуална злоупотреба

Слободен печат

Отворен аеродромот во Милано, првите два дена без летови

Слободен печат

Путин: Бројот на смртни случаи од коронавирус во Русија е многу помал од други земји

Слободен печат

ПСИХИЈАТРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: После секоја криза, следи криза на ментални болести

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поведена постапка за убиство на женско лице кое беше пронајдено во атар на Горно Оризари

Слободен печат

Руското МНР: Одлуката за Аја Софија е внатрешна работа на Турција

Слободен печат

Српскиот доктор со загрижувачки информации: Млади пациенти умираат во рок од 24 до 48 часа

Слободен печат

Француски епидемиолог предупредува: Би бил изненаден ако имаме ефикасна вакцина пред 2022 година

Слободен печат

Гласањето на болните од Ковид-19 досега без проблеми, рече Филипче

Слободен печат

Шпан: Борбата против коронавирусот е тимска игра

Слободен печат