Османи очекува преговарачката рамка да се усвои на октомврискиот самит

Очекувам дека ЕК ќе излезе со неутрален став по однос на поединечните ставови на членките кои во случајот на моменти може да бидат асиметрични, одговори Османи.

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави оти нацртот за преговарачката рамка со ЕУ се очекува да го добиеме во јуни, додека од Брисел биле информирани дека новиот пакет за проширување, односно Годишниот извештај што се очекуваше во јуни, ќе се одложи за септември.

– Засега прашањето на рамката е задржано за јуни, 3 јуни е претпоставениот датум, меѓутоа не може точно да се каже заради оваа тешкотија со состаноците поради пандемијата. Првиот предлог што ќе се објави на 3 јуни е всушност драфтот, рамката што ќе ја предложи Комисијата. Потоа таа рамка оди во КОЕЛА, тоа е телото на Советот за проширување во којшто се земјите членки и тука тие ги ставаат своите национални позиции. Се разбира дека може уште и на ниво на Комисијата да има одредено влијание. Но очекувам дека ЕК ќе излезе со неутрален став по однос на поединечните ставови на членките кои во случајот на моменти може да бидат асиметрични, одговори Османи на прашањето дали барањата на Бугарија се влезени во рамката и до каде е усогласувањето.

Прочитајте и...  Жител на Куманово низ главни улици си ја шета свињата (ФОТО+ВИДЕО)

Повтори дека очекува Комисијата да има неутрален став, односно неутрална рамка, а потоа, како што рече, ќе помине низ филтрите на земјите членки и оти ќе има предлози од самите членки, но, појасни, ние веќе работиме и со Комисијата и со земјите членки.

– На 3 јуни очекуваме да се објави драфтот од страна на Комисијата. Потоа оди во КОЕЛА. На Црна Гора и требаа три месеци земјите членки да се усогласат по однос на рамката и да се усвои на Советот, така што ако за нас е слично, очекувам на октомврискиот самит на ЕУ или на декемврискиот самит да се усвои рамката, меѓутоа најверојатно на октомврискиот самит да се усвои на Советот и со тоа веднаш и првата меѓувладина конференција, истакна Османи.

Прочитајте и...  Топло време, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Прочитај повеќе

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Слободен печат

Николовски: Источниот регион е добар пример дека кога се работи домаќински, има резултати

Слободен печат

Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Слободен печат

Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Слободен печат

Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Слободен печат

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тајната служба на Кремљ во лов на државни предавници, мета се научниците

Слободен печат

Петар Колев: ГДУ голем дел од својот фокус го насочува кон реформите на правосудниот систем

Слободен печат

Целосно реновирана Службата за итна медицинска помош, во Здравствен дом Битола за 3 години реализирани 54 нови вработувања

Слободен печат

За еден ден во Бразил починале 1.290 луѓе од Ковид-19

Слободен печат

Јанушев повторно со закани: Абе таа Даниела и тој Ратко, жими се, слушај ми го зборот, ќе ги убијам

Слободен печат

Над 50.000 заразени со Ковид-19 трет ден по ред во САД

Слободен печат