Општина Кочани ги засилува заштитните мерки откако кај едно лице е потврден КОВИД-19

Општина Кочани ќе ги засили заштитните мерки против ширењето на коронавирусот, откако министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека во Кочани е регистриран првиот случај на заразен со КОВИД-19.

Според известувањето од локалната самоуправа, веќе се затворени сите повеќенаменски игралишта во Кочани и во Оризари, по примерот на детските, кои не се  во употреба од 21 март. Во тек се и подготовките за дезинфекција на возилата на трите сообраќајни влеза во Кочани, информираше градоначалникот Николчо Илијев.

– Со жалење ја примив веста дека коронавирусот не ја изостави и нашата општина. Посакувам брзо оздравување на пациентот и ги повикувам сите граѓани одговорно и сериозно да се однесуваа и заеднички да придонесеме заразата да не фати големи размери. Ризикот е помал доколку доследно се почитуваат упатствата и препораките на Министерството за здравство и Светската здравствена организација, истакна градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев.

Прочитајте и...  Сингапур дели бесплатни маски преку 400 апарати ширум градот

Со дезинфекција ќе се почне од сообраќајницата по која се движат возилата што доаѓаат од Штип, токму поради бројот на заболени што ги има во оваа соседна општина.

Општинскиот Кризен штаб посочи дека повеќенаменските спортски игралишта биле критични и недозволени собиралишта на поголеми групи граѓани, поради што побара локалната самоуправа да ги затвори, а полициските службеници позачестено да интервенираат таму каде што има групи над пет лица.

Прочитај повеќе

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат

Полицискиот час од воведувањето го прекршиле 4.783 граѓани, од кои приведени се 3.110

Слободен печат

Спасовски: Кој ќе создаде поповолни услови таму ќе одат и инвеститорите

Слободен печат

Мицкоски: Постојат разговори, но не и консензус за датумот за избори

Слободен печат

Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирусот заради „непотврдените случаи“

Слободен печат

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Слободен печат

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат

Златото ја сака кризата: Зошто некога е добро да инвестираме во овој благороден метал?

Слободен печат

Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

Слободен печат