ОН: Иран постигнува напредок во збогатувањето со ураниум

Маж проаѓа покрај мурал на кој се гледа националното знаме, на улица во Техран, Иран / Ноември 2020 / Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREHEFE/ABEDIN TAHERKENAREH
Маж проаѓа покрај мурал на кој се гледа националното знаме, на улица во Техран, Иран / Ноември 2020 / Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREHEFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Во најновиот извештај на Агенцијата на Обединети нации за нуклеарна енергија се наведува дкеа Иран постигнал напредок во збогатувањето со ураниум, пренесува Ројтерс.

Иран работи на збогатување на ураниум и покрај предупредувањата на Западот дека тоа може да штети на преговорите за заживување на иранскиот нуклеарен договор со големите сили.

Западните земји тврдат дека збогатениот ураниум може да се употреби за нуклеарна бомба, додека Техеран потенцира дека развива нов вид гориво за рекаторите.

„Иран нема веродостојна потреба за производство на ураниум и треба да ја запре нуклеарната ескалација и да се врати на преговорите за целосно спроведување на нуклеарниот договор, истакна портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс.

Видео на денот