ОФИЦИЈАЛНО: Потврден првиот случај на коронавирус во Македонија

Министерот за здравство Венко Филипче денес на прес-конференција во Владата потврди дека во Македонија е регистриран првиот случај на новиот коронавирус. Станува збор за пациентка родена 1970 година од Скопје.

Пациентката во раните утрински часови е хоспитализирана во Инфективна клиника во Скопје, во одделот за излоација. Се третира соодветно,епидемиолошките анализи укажуваат на тоа дека таа 1 месец била во Италија, а веќе две недели била болна и иницијално се третирала во Италија. Таму не е тестирана за коронавирус – рече министерот Филипче.

Пациентката непосредно по влегувањето во Македонија, директно се упатила на Инфективната клиника.

– Тоа ни дава за право да сметаме дека инкубацијата е од одамна помината и дека таа при транспортот не претставувала опасност да ја пренесе болеста, но постапуваме по сите протоколи и сите патници кои патувале со неа ќе бидат идентификувани, тестирани и ставени во 14-дневна изолација – додаде Филипче.

Прочитајте и...  Заев: Важно е да стегнеме заби и да го пребродиме овој период

Прочитај повеќе

Русите навалија на ѓумбир: Веруваат дека овој суперзачин може да ги заштити од коронавирусот

Слободен печат

Светска банка одобри 1,9 милијарди американски долари за надминување на последиците од пандемијата

Слободен печат

И покрај коронавирусот расте бројот на резервации на крузерите за крстарење во 2021 година

Слободен печат

Над 6,6 милиони Американци во една недела останаа без работа – коронавирусот удри врз економијата

Слободен печат

Заев: Очекувам банките да ги намалат каматите на кредитите

Слободен печат

Во светот веќе има над еден милион заболени од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уапсени пет белграѓани, измамиле Европејци за над 60 милиони евра

Слободен печат

Се затвори фабрика во Прилеп: Вработен бил во контакт со лице позитивно на коронавирус

Слободен печат

Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Слободен печат

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција