Објавени номинациите за Оскари 2023: Голема конкуренција и неверојатни изненадувања

оскари
Фото: Профимедиа

Американската академија за филмски уметности и науки денеска ги соопшти овогодинешните номинации за Оскарите, филмските награди кои секоја година се доделуваат како признание за одличноста на професионалците од филмската индустрија, вклучувајќи глумци, режисери и сценаристи.

„Оскарот“ е претставен со позлатена статуетка во облик на човек, изработена од британиум, со црна метална основа, а висока 34 сантиметри и тешка 3,85 килограми. Годинешното, 95-то доделување на наградите ќе се одржи на 12 март, во 24 категории. Свеченоста на прогласување на победниците е една од најпрестижните доделувања награди во светот на филмот.

Најдобар филм:

„All Quiet on the Western Front“
„Avatar: The Way of Water“
„The Banshees of Inisherin“
„Drive My Car“
„Elvis“
„Everything Everywhere All at Once“
„The Fabelmans“
„Tár“
„Top Gun: Maverick“
„Triangle of Sadness“
„Women Talking“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ELVIS (@elvismovie)

Најдобар режисер:

Даниел Кван и Даниел Шајнерт –  Everything Everywhere All at Once
Мартин Мекдонаг – The Banshees of Inisherin
Тод Филд – Tár
Стивен Спилберг – The Fabelmans
Рубен Остлунд – Triangle of Sadness

Најдобра актерка:

Кејт Бланшет – Tár
Ана де Армас – Blonde
Мишел Јео – Everything Everywhere All at Once
Мишел Вилијамс –  The Fabelmans
Андреа Рајзборо –  To Leslie

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Top Gun (@topgunmovie)

Најдобар актер:

Остин Батлер – Elvis
Колин Фарел – The Banshees of Inisherin
Брендан Фрејзер – The Whale
Пол Мескал – Aftersun
Бил Наји – Living

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Whale (@thewhalemov)

Најдобра споредна актерка:

Анџела Басет – Black Panther: Wakanda Forever
Кери Кондон – The Banshees of Inisherin
Џејми Ли Кертис – Everything Everywhere All at Once
Стефани Хсу – Everything Everywhere All at Once
Хонг Чау – The Whale

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TÁR (@tarmovie)

Најдобар спореден актер:

Брендан Глисон – The Banshees of Inisherin
Џад Хирш – The Fabelmans
Бери Кеоган – The Banshees of Inisherin
Ке Хуј Куан – Everything Everywhere All at Once
Брајан Тајри Хенри – Causeway

Целата листа со номинации можете да ја прочитате тука.

Видео на денот