Нови 882 ковид-позитивни, починати 14, оздравени 140

Ковид-состојба во Северна Македонија / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Во последните 24 часа регистрирани се 882 нови случаи на КОВИД-19, од вкупно направени 6.591 тестирање, починати се 14 лица, а оздравени се 140 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Најмногу новозаразени има во Скопје – 333, потоа во Тетово – 109, Струмица – 80, Куманово – 59, Гостивар – 46, Кичево – 42, Штип и Дебар – по 28, Охрид – 20, Велес – 18, Прилеп – 17, Струга – 14, Кавадарци и Кочани – по 12, Битола и Свети Николе – по 9, Ресен – 8, Богдани и Кратово – по 6, Неготино и Радовиш – по 5, Гевгелија, Виница и Македонски Брод – по 3, Делчево и Пробиштип – по 2, Берово, Крушево и Демир Хисар – по 1.
Регистрирани сe 140 оздравени пациенти од: Скопје – 53, Гостивар – 48, Кичево – 11, Штип – 6, Тетово и Кочани – по 4, Кавадарци и Пехчево – по 3, Битола и Виница – по 2, Охрид, Ресен, Делчево и Берово – по 1.
Пријавени се 14 починати лица: по 4 починати лица од Скопје (54г,68г,69г, и 84г), и Тетово (49г,67г,68г и 81г), 3 починати лица од Гостивар (49г,72г и 74г), по едно починато лице од Куманово (72г), Охрид (82г) и Виница (77г). Сите се починати во болнички услови.
Направени се 6.591 тест преку: ИЈЗ-226, ЦЈЗ Скопје-52, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–62, ЦЈЗ Куманово–57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–217, Жан Митрев (Филип Втори)-142, Авицена-444, Биотек-407, Систина-133, лабораторија Лаор-600, Синлаб-5, Ремедика-8, Плодност–100, Генеа -15, Никоб лаб-711, ВФВ Медикал-60, Ели Медика-89, Ројал Медика – 43,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.091.
Досега во земјата се направени вкупно 1.108.429 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 168.872, бројката на оздравени пациенти е 152.098, на починати е 5.668, а бројот на активни случаи изнесува 11.106.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 73019, Активни 3693
Куманово 9742, Активни 715
Прилеп 8505, Активни 158
Тетово 9489, Активни 1855
Битола 6549, Активни 194
Велес 5617, Активни 125
Гостивар 7045, Активни 1513
Кавадарци 5299, Активни 111
Охрид 5330, Активни 303
Штип 5111, Активни 131
Струмица 4750, Активни 561
Струга 3311, Активни 322
Кочани 2908, Активни 96
Кичево 3274, Активни 555
Гевгелија 2240, Активни 43
Неготино 2199, Активни 14
Свети Николе 1593, Активни 61
Ресен 1327, Активни 90
Крива Паланка 1240, Активни 10
Радовиш 1246, Активни 66
Берово 1105, Активни 52
Делчево 1001, Активни 23
Дебар 1210, Активни 201
Виница 926, Активни 33
Пробиштип 804, Активни 15
Валандово 716, Активни 35
Богданци 512, Активни 18
Крушево 497, Активни 7
Демир Хисар 409, Активни 9
Демир Капија 400, Активни 3
Кратово 417, Активни 40
Македонски Брод 406, Активни 40
Пехчево 287, Активни 7
Македонска Каменица 254, Активни 5
Дојран 134, Активни 2
Видео на денот