4 C
Скопје

Нови 127 заболени од Ковид-19 во Македонија, уште тројца пациенти починаа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-67, Куманово-1, Дебар-1, Штип-33, Тетово-10, Струга-5, Охрид-6, Кочани-2, Пробиштип-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 7 оздравени пациенти, во: Скопје-4, Тетово-2, Гостивар-1. Починати се 3 лица.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово на 70 години, хоспитализиран на 4 јуни и двајца од Скопје, пациент на возраст од 62 години, хоспитализиран од 5 јуни и пациент на возраст од 78 години, хоспитализиран на 2 јуни.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.152, бројката на оздравени пациенти е 1.653, на починати е 156, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1343. По завршени епидемиолошки анкети, еден од позитивните случаи вчера регистриран во Куманово е од Скопје. Согласно тоа последната дистрибуција по градови е следна:

Прочитајте и...  Тешка сообраќајна незгода во Радовиш: Пешак се здоби со телесни повреди

•    Скопје 1332, активни 720
•    Куманово 556, активни 139
•    Дебар 53, активни 2
•    Штип 207, активни 169
•    Прилеп 218, активни 27
•    Тетово 291, активни 127
•    Струга 103, активни 30
•    Велес 144, активни 30
•    Битола 30, активни 3
•    Охрид 37, активни 20
•    Кавадарци 6, активни 1
•    Гостивар 50, активни 28
•    Гевгелија 6, активни 2
•    Струмица 5, активни 2
•    Крива Паланка 7, активни 1
•    Радовиш 4, активни 0
•    Крушево 3, активни 0
•    Кочани 53, активни 22
•    Пробиштип 7, активни 5
•    Демир Хисар 1, активни 0
•    Македонски Брод 2, активни 0
•    Пехчево 3, активни 0
•    Берово 2, активни 1
•    Валандово 3, активни 2
•    Виница 3, активни 1
•    Делчево 1, активни 0
•    Кратово 3, активни 1
•    Свети Николе 3, активни 2
•    Кичево 3, активни 1
•    Неготино 16, активни 7 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа

Направените 702 теста се преку: ИЈЗ –440 , ЦЈЗ Скопје-24 , Авицена –0 , Биотек – 0, Жан Митрев (Филип Втори) –91 , Систина со PCR метода –66  и МАНУ -81 .  Досега во земјата се направени вкупно 37027 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 28 теста се во рамките на скринингот во градинки во Кочани, нема позитивни на ковид-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 71 пациент. На кислородна поддршка се 39 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, а вкупно хоспитализирани 42 пациенти. На респираторна машина се 8, a со потешка клиничка слика се уште 7 пациенти.

Прочитајте и...  Каде се криел Мијалков и кој му јави за претресот?

Во болницата во Битола се хоспитализирани 13 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти.

Во болницата во Штип се хоспитализирани 24 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 39 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

По општини активни случаи во Скопје заклучно со вчера:
•    Чаир- 168
•    Центар – 64
•    Бутел    – 63
•    Гази Баба-58
•    Аеродром- 57
•    Сарај- 55
•    Карпош- 45
•    Кисела Вода- 35
•    Арачиново- 23
•    Студеничани- 19
•    Илинден- 18
•    Ѓорче Петров- 18
•    Шуто Оризари- 17
•    Петровец- 6
•    Чучер Сандево- 3
•    Сопиште- 2
•    Странец -2

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар