НОВ ПРЕСВРТ ВО БРИТАНИЈА: Парламентот го отфрли планот на Џонсон, следуваат избори?

Британските пратеници го расипаа планот на Борис Џонсон за „провлекување“ договор за Брегзит низ парламентот пред рокот на 31 октомври, и покрај тоа што претходно денес тој се закани дека ќе го повлече својот предлог и ќе побара распишување на избори, објавуваат британските медиуми.

По целодневното дебатирање меѓу премиерот и пратениците, предлогот на владата тесно загуби, со само 14 гласови разлика.

Пратениците ја одбија „предлог-програмата“ со образложение дека им е одреден краток, тридневен рок за да го прочелаат договорот напишан на 110 страни.

Предлогот е објавен доцна синоќа, а советникот Саџид Џавид одби да ја објави економската анализа на договорот, пишува „Гардијан“. Затоа, дури и некои пратеници кои претходно беа подготвени да го поддржат предлогот на Џонсон, рекоа дека не можат да се согласат со толку кратка расправа.

Прочитајте и...  Петар Богојески: Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години

Долниот дом претходно на второто читање го поддржа договорот за излез на Британија од Европската Унија со 329 гласови, наспроти 299 гласови кои беа против.

Претходно денес, Џонсон го предупреди парламентот дека ако неговиот план пропадне, Британија ќе мора да излезе на избори.

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат