Николовски: Преговорите за Изборниот законик влегоа во ќор сокак - Слободен печат

Николовски: Преговорите за Изборниот законик влегоа во ќор сокак

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак. Но, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака да протурка решенија во парламентот без претходна дебата и без спротивставување на аргументите, рече на прес-конференција Александар Николовски потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

 

– Заев и СДСМ не се искрени кога вината ја насочуваат кон опозицијата, затоа што нивното коцкање со државата ја носи државата во слепа улица. Ваквото барање само го зголемува сомнежот дека за таквите измени стои стравот од пораз на изборите коишто доаѓаат и мотивите да се злоупотреби изборниот процес, со цел да се фалсификува волјата на граѓаните. Не се случило до сега да се менува изборен модел без консензус, не се случило до сега да се менува изборен модел без да учествуваат сите политички во дискусијата за истиот или барем најголемите – рече Николовски.

Според него, изминатите неколку месеци имало интензивна комуникација на неформално ниво помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и било договорено да се најде консензус за изборниот модел, како и имплементација на препораките на ОБСЕ и ОДИХР.

– Беше постигнат напредок на почетокот на оваа недела, и напредокот се однесуваше на тоа дека и покрај тоа што СДСМ поднесе законски решенија во Собранието, истите да бидат преформулирани, во моментот кога ќе се постигне финално решение. Решението требаше да се однесува како што кажав на двете работи, изборен модел и имплементација на препораките на ОБСЕ и ОДИХР – вели Николовски.

 

Прочитај повеќе

Заев пумпа оптимизам, Мицковски анализира

Слободен печат

Возете внимателно: Магла на патот од село Лисец кон Попова Шапка

Слободен печат

„Фејсбук“ се извини за навредливиот превод на претседателот Си Џипинг

Слободен печат

Мицкоски: Законот за ЈО ги штити криминалните структури од СДСМ

Слободен печат

Ужас во Нови САД: Со секира нападнат млад човек

Слободен печат

Солзи во очите и цвеќиња во рацете: Пречекани телата на загинатите Украинци

Слободен печат

Остави Коментар

seven + four =

Прочитај повеќе

Македонците во Албанија го одбележаа празникот Богојавлние-Водици

Слободен печат

Путин: Да не штедиме напори за решавање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Кина погодена од силен земјотрес

Слободен печат

Ѓорчев: Во Македонија никогаш досега не се раѓале помалку деца

Слободен печат

Ердоган: Хафтар покажа дека не е за политичко, туку за воено решение

Слободен печат

„Пивтијада” по 19. пат во Куманово

МИА Агенција