Необично суштество: Медуза со големина на човек (ВИДЕО)

Џиновска медуза е забележена во близина на брегот на англискиот Корнвол, пишува BBC.

Огромната медуза голема колку човек ги запрепастила членовите на нуркачката експедиција и морскиот биолог Лизи Дејли на југозападниот брег на Англија.

Средбата со медузата Дејли ја опишала како вчудоневидувачка.

„Никогаш не сум видела нешто такво. Видовме неколку помали медузи, а потоа се појави оваа огромна, ама преубава. Беше ширпока сигурно метар и половина. Не верував дека нешто такво се најде покрај мене, рекла Дејли по средбата со огромната медуза.

 

View this post on Instagram

SO THIS JUST HAPPENED😱💙 Diving with a giant barrel jellyfish! I could not think of a better way to celebrate the end of #WildOceanWeek. The full video of the dive is LIVE right now! I'll put the link in my stories if anybody wants to spend just two minutes watching this breathtaking moment coming face to face with a barrel jellyfish THE SAME SIZE AS ME while diving off of the coast of Falmouth 💙 What an unforgettable experience, I know barrel jellyfish get really big in size but I have never seen anything like it before! For anybody who is in Cornwall do come on down to Maenporth tomorrow at 12pm for a beach clean. There should be a good crowd of us rounded up now so it will be fun – and it will be followed by a small talk about the trip! Thank you Wild Ocean Week and of course the @sharkman_dan for the incredible footage 🎥😍

A post shared by Lizzie Daly (@lizziedalywild) on

Прочитајте и...  Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Прочитај повеќе

Љубовната приказна на најголемата руска глумица и Сталин, влакно не ѝ фалело од глава за време на челичната диктатура

Слободен печат

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат