Необично суштество: Медуза со големина на човек (ВИДЕО) - Слободен печат

Необично суштество: Медуза со големина на човек (ВИДЕО)

Џиновска медуза е забележена во близина на брегот на англискиот Корнвол, пишува BBC.

Огромната медуза голема колку човек ги запрепастила членовите на нуркачката експедиција и морскиот биолог Лизи Дејли на југозападниот брег на Англија.

Средбата со медузата Дејли ја опишала како вчудоневидувачка.

„Никогаш не сум видела нешто такво. Видовме неколку помали медузи, а потоа се појави оваа огромна, ама преубава. Беше ширпока сигурно метар и половина. Не верував дека нешто такво се најде покрај мене, рекла Дејли по средбата со огромната медуза.

 

View this post on Instagram

SO THIS JUST HAPPENED😱💙 Diving with a giant barrel jellyfish! I could not think of a better way to celebrate the end of #WildOceanWeek. The full video of the dive is LIVE right now! I'll put the link in my stories if anybody wants to spend just two minutes watching this breathtaking moment coming face to face with a barrel jellyfish THE SAME SIZE AS ME while diving off of the coast of Falmouth 💙 What an unforgettable experience, I know barrel jellyfish get really big in size but I have never seen anything like it before! For anybody who is in Cornwall do come on down to Maenporth tomorrow at 12pm for a beach clean. There should be a good crowd of us rounded up now so it will be fun – and it will be followed by a small talk about the trip! Thank you Wild Ocean Week and of course the @sharkman_dan for the incredible footage 🎥😍

A post shared by Lizzie Daly (@lizziedalywild) on

Прочитај повеќе

Здрава вода што се подготвува дома (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Хороскопските знаци и чевлите

Слободен печат

Прва жена фаворит за Оскар за филмска музика – Хилдур Гуднадотир

Слободен печат

Детоксикација на организмот после празниците

Слободен печат

Почина Тери Џонс, актерот од познатата група „Монти Пајтон“

Слободен печат

Совршен протеински појадок: Печено авокадо со јајце и сланина

Слободен печат

Остави Коментар

17 − 12 =

Прочитај повеќе

Поддршка за Меган и Хари: Останете силни. Милиони луѓе ве поддржуваат!

Слободен печат

Спорт по породувањето: Кога да почнете и со кои активности?

Слободен печат

Водич за совршено перење на облека

Слободен печат

Потврдено: Жените со тежок карактер се попаметни

Слободен печат

Изгледот на вашето тело зависи од месецот на раѓање: Тајната за виткост е едноставна!

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ со Весна Петрушевска: Ова е ера на полусветови и полуписмени суштества