24 C
Скопје

Tag : медуза

Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Димитрова: Се појавија интернет страници слични на „Јавна соба“

Слободен печат
Платформата за родова еднаквост заедно со женски организации од Србија, Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина, деновиве упатија заедничка реакција против институционалниот молк за...
Вести Свет

По пауза од 14 години во Австралија: Медуза фатална по животот на тинејџер во покраината Квинсленд

Слободен печат
Тинејџер од австралиската покраина Квинсленд почина од убод од медуза. Тоа е прв ваков смртен случај во земјата по пауза од 14 години. Младиот човек...
Жена Магазин Магазин слајдер

ФОТО | „Што си се омажила ако знаеш дека тепа?“: Герила низ Скопје – #ШтоПравиМВР?

Ирена Трајкова
Новата герила акција на феминистичката платформа „Медуза“  – „Што прави МВР?“ е крик за поддршка на многуте случаи на родово насилство и сексуално вознемирување во...
Забава Магазин Магазин слајдер

Водата во Венеција кристално чиста: Забележана е дури и медуза (ВИДЕО)

Слободен печат
Биологот Андреа Манџони снимил минатата недела необична глетка во Венеција. Во чистата вода во празните канали тој воочил медуза. Откако во Италија стапи на сила...
Ви Препорачуваме Жена Магазин

Калиа Димитрова: „Медуза“ постои како антипод на патријархалното уредување

Јасмина Кантарџиева Димков
Пред сè, честитки за првиот роденден на порталот „Медуза“. Како единствен феминистички портал во Македонија, со какви предизвици и потешкотии се соочувавте во оваа прва...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Скопје

#ЗоштоНеПријавив: На скопските улици одекнува вистината за насилството врз жените во Македонија

Слободен печат.
„Ми беше шеф“, „Не сакав да верувам дека се случило“, „Затоа што беше политичар од партија на власт и знаев дека нема поента“, „Ми беше...
Забава Магазин

Необично суштество: Медуза со големина на човек (ВИДЕО)

Слободен печат
Џиновска медуза е забележена во близина на брегот на англискиот Корнвол, пишува BBC. Огромната медуза голема колку човек ги запрепастила членовите на нуркачката експедиција и...