Неколку работи кои треба да ги знаете пред да одлучите да живеете заедно со партнерот

Иако заедничкиот живот понекогаш изгледа како логична одлука, потребно е добро да размислите пред овој важен чекор.

За да бидете сигурни дека навистина сте подготвени да се вселите со партнерот, мора да поминете низ овие три чекори.

Поделба на домашните обврски

Ако вие сте многу чиста и уредна личност, сигурно нема да ви биде драго да видите расфрлана облека по подот, валкана даска на ВЦ школката, нечиста кујнска маса и слично. Договорот околу поделбата на домашните обврски е важна ставка за која мора да поразговарате со партнерот, да поставите свои правила и да му дозволите и нему да постави свои. На крајот на денот, се вселувате заедно, за да бидете посреќни и позадоволни, а не обратно.

Прочитајте и...  Трајно да се реши случајот со рудникот Иловица, бараат од ДОМ

Разговор за парите

Ако ги делите сите трошоци на пола, ги ставате парите во заеднички буџет или функционирате по системот „оној кој повеќе заработува повеќе допринесува“. Кога станува збор за парите, споделувањето на истите и плаќање на сите животни потреби се меѓу најважните ставки преку кои мора да поминете за да знаете на што сте и што може да очекувате. Важно е да постигнете договор кој ви одговара и вам и на вашиот партнер, за подоцна да немате непотребни несогласувања околу тоа.

Заеднички живот пред или после брак – да или не?

Можеби воопшто не планирате да стапите во брак, а можеби моментално тоа ви е приоритет. Било како, размислете кога е најсоодветно време за вас да се вселите со партнерот и што е она што ќе го усреќи него, а што вас. Ако не сакате да пробате заеднички живот пред брак, бидејќи негувате одредени традиционални врдности, разговарајте со партнерот за тоа и објаснете му ги сите ваши ставови. Присилните одлуки никогаш не донеле нешто позитивно.

Прочитајте и...  Нешто вкусно за целото семејство - Портокал колачиња

Прочитај повеќе

Има четири години, а веќе знае три јазици и е почесен член на Менса

Слободен печат

Исчистете го мијалникот од бактерии со брашно

Слободен печат

Ка­ко да по­мог­не­ме до­кол­ку наш бли­зок е хи­по­хон­дрик?

Слободен печат

Ветеринарката Наташа Бојчева на тема домашните миленици и коронавирусот: Кај мачките коронавирусот е малку покомплициран!

Јасмина Кантарџиева Димков

Мајка на Тик-Ток откри генијален начин за диплење на облеката што ќе ви зафати помалку простор! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Близнаци се, а имаат различна боја на кожата!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

По 32 години го пронашле киднапираниот син: Помогнала техниката за препознавање лица

Теодора Циклевска

Топ 15 намирници најбогати со протеини од растително и животинско потекло

Слободен печат

Како да го исчистите вашиот накит? Ви нудиме неколку едноставни начини!

Слободен печат

Како да се ослободите од овие мали НАТРАПНИЦИ ВО ДОМОТ – Еве како да ги избркате мравките!

Слободен печат

Дисциплината на децата во Кина шокираше многумина: Дали и нашите деца ќе одат вака во градинка и училиште? (ВИДЕО)

Слободен печат

Децата до две години не смеат да носат маска за лице, постои опасност од задушување

Слободен печат