Нашата земја со најголема корист од косовската такса на српскиот увоз

Приштина во ноември 2018 воведе такса од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина.

Увозот на производи од Македонија во Косово во минатата година е зголемен за околу 40 отсто, откако Приштина во ноември 2018 воведе такса од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина, пишува во денешното издание „Коха диторе”.

Според весникот, како што јави дописникот на МИА од Приштина, во текот на 2019 година од соседната држава во Косово се увезени стоки во вредност од 239 милиони и 306 илјади евра, додека една година порано таа вредност била за над 63 милиони евра помалку, односно изнесувала 172 милиони и 176 илјади евра.

Според официјалните податоци на косовската Царина, Македонија стекнала корист од таксата на српскиот увоз и на крајот од 2018 година, со оглед дека една година порано, во 2017, македонскиот извоз бил во вредност од 156 милиони и 498 илјад евра, односно за околу 10 отсто помалку одошто во годината кога се воведе таксата.

Прочитајте и...  Во Делчево избирачките места отворени навреме, гласањето се одвива во најдобар ред

Освен Македонија, корист од одлуката на Владата на Рамуш Харадинај за санкции на увозот од Србија и БиХ имала и Албанија. Податоците на Царината на Косово говорат дека од таа држава во 2019 година се увезени стоки во вредност од 222 милиони и 547 илјади евра, што е за околу осум отсто повеќе одошто во 2018 година, кога вредноста на увозот од Албанија изнесувал 206 милиони и 492 илјади евра.

Од друга страна, на годишнината од воведувањето на таксата, на крајот од ноември 2019, српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љајиќ објави дека загубите на српската економија поради такста од 100 отсто во изминатите година дена изнесувале околу 400 милиони евра, односно дека во тој период вкупниот српски извоз изнесувал помалку од 50 милиони, додека една година порано тој достигнал вредност од над 440 милиони евра.

Прочитајте и...  Се гласа на 3.480 избирачки места

Прочитај повеќе

Насилства низ Франција за време на празнувањето на Денот на републиката

МИА Агенција

ОИК Тетово бележи поголема излезност од 2019 година

Слободен печат

Ветераните на ОВК со иницијатива за затворање на Меѓународниот суд за Косово

МИА Агенција

Регистрирани 104 прекршоци за не носење заштитна маска

Слободен печат

Во поплавите во Индонезија, загинаа најмалку 16 лица, стотици евакуирани

Слободен печат

МВР: За време на предизборниот молк регистрирани осум настани од кои шест во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одѕивот на гласање до 9:00 часот надминува 6 отсто

Слободен печат

Полицијата уапси 50 демонстранти против Нетанјаху во судири во Ерусалим

Слободен печат

Полициски рации во Берлин поврзани со исламистички тероризам

Слободен печат

Индија ќе го ограничи движењето, заразени речиси еден милион

Слободен печат

Новаковски: Најголем предизвик е ДИК да не подлегне под партиските притисоци

Слободен печат

Расправија за маска заврши фатално: Полицајка застрела маж при расправија (ВИДЕО)

Слободен печат