-7 C
Скопје

Најстариот пингвин влезе во Гинис: Олде наполни 41 година! (ФОТО)

Женката пингвин по име Олде, од Зоолошката градина во градот Одензе, влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот пингвин во светот откако наполни 41 година.

Твитер

Видот, кој е со потекло од Антарктикот и околните острови, обично живее само 30 години.

„Целата Зоолошка градина е горда на Олде, која е тивка и мирна“, коментираат одговорните лица.

Твитер

Поради своите години, Олде сега има малку поинаков третман во споредба со другите пингвини, па, на пример, нејзината риба се служи одделно за да не мора да ја дели со помладите пингвини.

Прочитајте и...  Пет работи што треба да ги направите кога ќе влезете дома за да се заштитите од коронавирусот

Поврзани вести

Виц на денот: Географија

Слободен печат

Што треба да направите со искинати банкноти?

Слободен печат

На неговите шеги се смее цела Македонија: Дали го препознавате момчето од фотографијата?

СП.

ВИДЕО: Џорџ Клуни призна дека сам ја потстрижува својата коса веќе 25 години – Но кога откри со што, започнаа шегите на негова сметка

Слободен Печат

Шокантно: Мистериозен монолит исчезна во САД, па најден е во Романија!

Слободен печат

Нивната љубов беше осудувана и исмејувана – Мадона (62) и нејзиното момче (26) го докажаа спротивното!

Слободен Печат

Остави Коментар