Најмалку шест жртви во бомбашки напад на антиизраелски протест во Пакистан

Фото: EPA-EFE

Нападот се случил во Чаман, далечен град во нестабилната провинција Балучистан, кој се граничи со Авганистан, изјави за ДПА полицискиот претставник Кан Мохамед.

Најмалку шест лица загинаа е десетина се повредени во напад со бомба на собир во југозападен Пакистан што го организирала религиозна група со цел осуда на израелската воена кампања во Газа, соопшти локалната полиција.

Нападот се случил во Чаман, далечен град во нестабилната провинција Балучистан, кој се граничи со Авганистан, изјави за ДПА полицискиот претставник Кан Мохамед.

– Очигледно целта на бомбата беше влијателен локален свештеник кој го водеше собирот, рече Мохамед.

Свештеникот, Малана Абдул Кадир Лони, е сериозно повреден во бомбардирањето и се лекува во болницата во областа Чаман, рече Усман Ахмед, локален лекар.

Најмалку 12 други повредени лица се пренесени во истата болница.

Собирот во Чаман е еден од многуте што се одржуваат денеска низ Пакистан со цел осуда на Израел.

Засега никој нема преземено одговорност за нападот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот