9 C
Скопје

Најмала пензија земале дури 78.023 пензионери

Најнискиот износ на пензија за најголемата група на корисници на ова право се движи од 9.868 денари до 12.649 денари, во зависност од групата на која што припаѓаат.

Вкупниот број на пензионери пак се зголемил на 323.503 лица додека просечната пензија во јануари изнесувала 15.650 денари.

Најнизок износ на пензија земале 78.023 пензионери, од кои 60.651 пензионери за остварено право од 01.01.2002 година до денешен датум.

Останатите 17.372 се за оставрено право до 1996 и за периодот 1997- 2002 година.

Прочитајте и...  Експерти на ЕМА во Москва ја проценуваат вакцината „Спутник В"

Поврзани вести

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

Слободен печат

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ лаже, во лабораториите има и тестови и реагенски за ковид 19

Слободен печат

Заев и Спасовски на граѓаните од исламска вероисповед им го честитаа Светиот месец Рамазан

Слободен печат

Владата напладне ќе ја одржи редовната 65-та седница

Слободен печат

Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното работење на вистинските и професионални агенции

Ана Анастасовска

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Остави Коментар