20 C
Скопје

Tag : Пензионери

Вести Македонија

Здружението на пензионери Куманово ќе подели ваучери од 1000 денари за членови со ниска пензија

Слободен печат
Кумановското здружение на пензионери од понеделник ќе почне со поделба на вредносни ваучери од 1.000 за членовите кои примаат најниска пензија, соопштија денеска надлежните од...
Вести Македонија Слајдер

Доктор Лилија Чолакова Дервишова: Срамота е пензионери од Велес, да се закажуваат за вакцинација во Кавадарци!

Претседателката на здружението на приватни матични лекари доктор Лидија Чолакова Дервишова, за Слободен печат тврди дека големи проблеми настануваат во системот „Мој термин“, во поглед...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Државните домови немаат капацитет, приватните прескапи за пензионерите

Соња Кириџиевска
Како што старее македонското население, така се зголемуваат проблемите на „третата доба“. Освен ниските пензии, постарите сограѓани се повеќе ги мачи прашањето, кој ќе се...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО | Вучиќ како Дедо Мраз на пензионерите: Што содржи магичното торбиче кое им го подарува?

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес го претстави првиот примерок на пакет со витаминска содржина наменета за сите пензионери во Србија. Пакетот, наменет за најстарите...
Вести Економија Македонија

Најмала пензија земале дури 78.023 пензионери

Слободен печат
Најнискиот износ на пензија за најголемата група на корисници на ова право се движи од 9.868 денари до 12.649 денари, во зависност од групата на која што...
Вести Македонија

Пензионерскиот синдикат незадоволен од петтиот пакет антикризни мерки

Слободен печат
 Пензионерскиот синдикат на Македонија е незадоволен од петтиот пакет мерки и смета дека треба сите пензионери да бидат опфатени со сет антикризни мерки за помош....
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Николовски: Одбиените кандидати за безбедносни сертификати не значи дека се неспособни

Слободен печат
Самото зачленување на Република Северна Македонија во НАТО е историски настан, а придобивките од членството во Алијансата се многубројни и многу големи, не само на...
Вести Македонија

Дрва на осум рати за кичевските пензионери

Слободен печат
Здружението на пензионери од Кичево, на своите членови им овозможува набавка на огревно дрво на осум еднакви рати, што е особено олеснителна околност за  пензионерите...
Вести Економија

Корекции на пензиите: Пензионерите од јануари со 185 денари повеќе на сметките

Слободен печат
Пензионерите за јануари ќе добијат поголема пензија, по основ на усогласување со порастот на трошоците за живот, во номинална вредност за 185 денари на ниво...
Вести Регион

Бесплатни лекови за грчките пензионери со ниски примања до 500 евра

Слободен печат
Бесплатни лекови ќе добиваат грчките пензионери со ниски пензии до 500 евра, решија властите во Атина, кои исто така, ќе треба да им исплатат се...