6 C
Скопје

Надал се откажува: Ѓоковиќ и шеста година најдобар тенисер на светот!

Рафаел Надал ја одбил специјалната покана за учество на турнирот во Софија (Бугарија), што значи дека Новак Ѓоковиќ ќе остане прв тенисер во светот на крајот од календарската година.

На шпанскиот тенисер му беше понудено да игра во главниот бугарски град, а со неговото појавување на тоа натпреварување и евентуалното освојување на трофејот, ќе останеше во трката за врвот со Србинот.

Организаторите на турнирот во Софија го поканија Надал да биде дел од групата играчи кои го потврдија своето учество, а засега има 17 имиња.

Остануваат девет дена до почетокот на ова натпреварување и според најавите Шпанецот нема да се најде во главната ждрепка.

Ова значи дека Новак официјално ќе остане најдобриот играч на светот на крајот на годината, што ќе биде шеста ваква титула во неговата богата кариера.

Така ќе се изедначи со неговиот идол, Пит Сампрас, а патот до тоа ќе биде завршен доколку го освои трофејот во Виена, Австрија.

Прочитајте и...  ПФЛ: Шкендија со петка ги почести „лавовите“ во дербито

Поврзани вести

ВИДЕО: Нејмар го урна Манчестер јунајтед во „Театарот на соништата“!

Слободен печат

ВИДЕО: Се тресеше камерата, земјотресот во преносот на мечот Работнички-Пелистер!

Слободен печат

Хабиб откри колку пари бара за да се врати во октагонот!?

Слободен печат

Фудбалер обвинет за примање мито, 30.000 евра за жолт картон!

Слободен печат

ВИДЕО: „Бувот“ во финишот се исплаши од „црвените бикови“, Краснодар во Лига Европа!

Слободен печат

Позитивни на коронавирус во РК Металург, одложени мечевите со рускиот Чеховски!

Слободен печат

Остави Коментар